İyonize radyasyon işlemi uygulanarak dondurulan palamut balığının (Sarda sarda Bloch, 1793) saklama süresinin araştırılması
The investigation of storage period of bonito (Sarda sarda Bloch, 1793) frozen and irradiated
- Tez No: 373652
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, palamut balıkları (Sarda sarda Bloch, 1793) farklı dozlarda ışınlanıp (3 ve 5 kGy) paketlenerek dondurulmuş ve 12 ay süre ile -20±2oC'de depolanmıştır. Depolama süresince ışınlama işleminin balık eti mikrobiyal faunası, fiziksel ve kimyasal değişiklikleri üzerine etkili olduğu belirlenmiştir (p0.05). pH ve lezzet parametreleri bakımından ise tüm gruplar benzer sonuçlar vermiştir (p>0.05). Çalışma sonunda, ışınlama işlemi yapılarak (3 ve 5 kGy) dondurulan palamut balıklarının raf ömrünün uzadığı, kontrol grubunun 9. ay sonunda bozulduğu, uygulanan her iki dozun ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerinde benzer etki gösterdiği, duyusal ve mikrobiyal açıdan ise balık üzerinde pek çok yönde daha fazla olumlu etki göstermesi bakımından 5 kGy dozun kullanılmasının daha uygun olacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bonito (Sarda sarda Bloch, 1793) irradiated in different doses (3 and 5 kGy), packaged, frozen and stored at -20oC±2 for 12 months. During the storage period, the analyses showed that the irradiation process was effective on the microbial fauna, physical and chemical changes of fish flesh (p0.05). In terms of pH and flavor parameters, similar results had been found for all groups (p>0.05). According to results of study, the irradiation procedure (3 and 5 kGy) extended the shelf life of frozen bonito while the control group was spoiled at the end of the 9th month. Both irradiation doses (3 and 5 kGy) showed the similar effect on the physical and chemical properties (p>0.05). In addition, the 5 kGy dose has been found to be more appropriate to use since it provided more positive effects on sensory and microbiological properties.