Karadeniz'de algarna ile avlanan deniz salyangozu (Rapana venosa)'nun boy seçiciliğinin belirlenmesi
Determination of size selectivity veined whelk (Rapana venosa) captured by dredge in the Black Sea
  1. Tez No: 373651
  2. Yazar: BAYKAL ARIDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Karadeniz'de farklı göz açıklığına sahip (64 mm, 72 mm ve 80 mm) algarnalar ile avlanan deniz salyangozu (Rapana venosa)'nun boy seçiciliği belirlenmiştir. Araştırma 2013 yılının Mayıs ve Haziran aylarında Sinop ilinin batısındaki kıyılarda yürütülmüştür. Araştırmada örtü torba yöntemi kullanılarak toplam 30 algarna çekim yapılmış ve toplam 76 kg deniz salyangozu avlanmıştır. Deniz salyangozunun ortalama boy, ağırlık, yükseklik ve genişlik değerleri sırasıyla 75.59±0.38 mm, 94.34±1.43 g, 57.32±0.42 mm ve 44.54±0.28 mm olarak hesaplanmıştır. Torbada kullanılan göz açıklıklarına ait %50 seçicilik boyu (L50) ve seçicilik aralığı (SR) değerleri sırasıyla 64 mm torba için, 57.10 mm ve 4.22 mm, 72 mm torba için 63.52 mm ve 6.31 mm, 80 mm torba için 66.64 mm ve 4.27 mm olarak belirlenmiştir. Araştırmada 80 mm lik torbaya sahip algarnanın %50 seçicilik boyunun 72 mm ve 64 mm algarnalardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak türün ilk üreme boyu olan 40 mm dikkate alındığında, yasal olarak kullanılan av aracının mevcut özellikleri ve 72 mm lik torba ile avcılığının devam etmesinin deniz salyangozunun sürdürülebilirliği açısından uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Size selectivity of veined whelk (Rapana venosa) captured by beam trawl having different mesh size (64 mm, 72 mm and 80 mm) were determined in this study ın the black sea. The study carried out May, June and October 2013 in the west coasts of Sinop. A total of 30 valid hauls were made by using hooped covered codend method. A total weight of 76 kg veined whelk was caught in codend and cover. Average length, weight, width and height of veined whelk were determined 75.59±0.38 mm, 94.34±1.43 g, 57.32±0.42 mm and 44.54±0.28 mm, respectively. The length at 50% retention (L50) and selection ranges of veined whelk were found as 57.10 mm and 4.22 mm for 64 mm mesh size, 63.52 mm and 6.31 mm for 72 mm mesh size and 66.64 mm and 4.27 mm for 80 mm mesh size, respectively. The length at 50% retention of 80 mm mesh size was fixed higher than 64 mm and 72 mm mesh size. However, such the first maturity length (40 mm) of veined whelk, fishing gear used legally available features and the continuation of fishing with a 72 mm codend of sea snail said to be suitable in terms of sustainability.