Risk-averse appointment scheduling for healthcare institutions
Sağlık kurumları için riske duyarlı randevu planlaması
- Tez No: 373687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllardaki sağlık harcamalarındaki sürekli artışla birlikte, yöneylem araştırması temelli karar verme sağlık kurumları yönetiminde önemli bir yer kazanmaktadır. Randevu çizelgeleme, performasınının önerilen hizmetlerin yerinde arttırılmasında ve işletme maliyetinin azaltımında fazlaca etkili olarak, sağlık kurumları yönetimi için çokça değinilen bir araştırma konusudur. Bu tezde farklı sebeplerden kaynaklanan belirsizlikleri dikkate alan, görüntüleme/tanı klinikleri için oluşturulan randevu çizelgeleme problemini çözebilmek adına iki farklı iki aşamalı riskten kaçınan rassal programlama modelleri geliştirdik. Hastanın gelmemesi ve hastanın beklemesinin maliyeti ve doktorun fazla mesai koşulları her iki modelin kurulumunda da dikkate alındı. İlk model toplam maliyet minimizasyonu temelli iken, ikinci model gelmeyen hastaları dikkate alarak getiriyi arttırır. Sınırlı sayıdaki senaryo tarafından rassal parametreleri nitelendirdik ve rastgele çıktıların gerçeklenmesindeki olası büyük senaryoları kontrol edebilmek için koşullu risk değeri ölçütünü kullandık. L şekilli algoritmanın geliştirilmiş varyantları kullanarak en iyi randevu zamanlarını elde ettik. Ayrıca önerilen modelleme yöntemlerinin etkinliğini göstermek için bir sayısal çalışma yaptık.
Özet (Çeviri)
In line with the consistent rise in health expenses in the last decades, operations research based decision-making has gained an important place in the healthcare management. Appointment scheduling is a widely addressed research area for the healthcare management as its performance is very influential in enhancing on-site services offered and reduce operational costs. In this thesis, we develop two different two-stage risk-averse stochastic programming models to solve the appointment scheduling problem for diagnostic/treatment clinics while considering different sources of uncertainty. The no-show and waiting times of the patients and overtime working conditions of the doctors are included in the formulation of both models. The first model is total cost reduction oriented while the scope of the second model is raising revenue with the addition of walk-in patients. We characterize the random parameters by finite sets of scenarios and use conditional value-at-risk measure to control the possible large realizations of random outcomes. We obtain the optimum appointment times by the variants of the L-Shaped algorithm developed. We also conduct a computational study to illustrate the effectiveness of the proposed modelling approaches.