The investment scenario analysis of suplementary machines with real options method by using Monte Carlo simulation
Makine yatırımında gerçek opsiyonlarla senaryo analizi Monte Carlo simülasyonu yaklaşımı
- Tez No: 373688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAĞRI TOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Gerçek opsiyonlar metodu ve bu methodun otomotiv sektöründe bir yatırım analizinde nasıl uygulanabileceğine değinilmiştir. 6 temel yönetimsel opsiyon açıklanmıştır. Bu opsiyonlarla yatırım ertelenebilir, büyütülebilir, küçültülebilir, iptal edilebilir, zamanlaması değiştirilebilir. Bu yatırım analizi için Monte Carlo Metodu seçilip, açıklanmıştır. Stratejik kararlar bir firma için çok önemli ve hayatidir. Bir işteki en önemli uzun dönem planları yatırımlardır. Finansal kaynakları kullanarak makina, bina veya herhangi bir taşınmaz mülk almak en önemli yatırım kararlarındandır. Ancak iyi yapılmış yatırımlarla firmalar hayatta kalabilir ve rakipleriyle rekabet edebilirler. En önemli yatırım analizi tartışılmalı ve uygulanmalıdır. Bu çalışmada otomotiv sektöründeki bir firmanın kapasite artışına karşılık büyüme ve yeni makinalar alma yatırımı için Monte Carlo metodu kullanılarak en karlı metod hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Yatırım kararları, Gerçek opsiyonlar, Monte Carlo metodu
Özet (Çeviri)
The real options approach and how it can be used in investment analysis in automotive sector is summarized. A real option attitude of mind that takes ideas from financial options offers a fresh perspective. Then six basic managerial options are mentioned. The investment can be deferred, switched, expanded, grew and staged with these options. Monte Carlo method is described and used for a solution method in this study. This approach captures uncertainty in modeling parameters and it is offered newly for option valuing in automotive supplier industry. Strategic investment decisions are very significant for the companies. One of the most important long term decisions for any business relates to investment. Investment is the purchase or creation of assets in order to have benefits in the future. By using financial resources to purchase a machine/ building or other asset is an important investment decision. That decision will bring profit to an organization after a period of time. True investment decisions are the only way for surviving and competing with opponents in the market. The best investment strategy must be discussed and applied for survival. Keywords : Investment decisions, Monte Carlo Method, Real Options