Ekolojik yapı tasarım kriterleri bağlamında Muş Kale Mahallesi geleneksel evlerinin incelenmesi
Ecological building design criterias in the context of analysing of Muş Kale District traditional houses
  1. Tez No: 373773
  2. Yazar: EROL BÜTE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ENGİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Endüstri devrimi ile birlikte meydana gelen teknolojik gelişmeler, fosil yakıtların kullanımını arttırmakta olup ayrıca doğanın dengesini bozarak insan sağlığını tehdit edecek düzeyde çevre kirliliklerini de meydana getirmektedir. Sanayileşme ile kentlerde nüfus artışı olmakta ve bu durum nedeniyle oluşan konut ihtiyacı hızlı ve düzensiz bir şekilde karşılanmaktadır. Bu sebeple ekolojik denge geri dönüşümsüz olarak bozulmaya yüz tutmuştur. Doğanın kirlenmesi ve çevre sorunlarının ortaya çıkması, devletleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Böylece çevre sorunlarının çözümü olarak 20. yüzyıldan itibaren ekolojik mimarlık kavramı ortaya çıkmıştır. Ekolojik mimari arazi özelliklerini ve iklim koşullarını dikkate alan, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmayı hedefleyen tasarım kriterleriyle binalarda minimum enerji tüketmeyi amaçlamaktadır. Yapı tasarımının iklimlere ve çevreye uyumu çok uzun zamandan beri bilinmektedir. Geleneksel mimari örnekleri insanoğlunun uzun yıllar boyunca tarihi, sosyal, kültürel etkenlerin etkisiyle, bulundukları bölgenin çevre ve iklim şartlarına uygun çözümler üretmeleriyle ortaya çıkmışlardır. Bu çalışma, geleneksel mimari özelliklerini ve geçmişten günümüze gelen geleneksel mimari yapıların ekolojik tasarım kriterlerini kapsamaktadır. Muş'un Kale Mahallesi'nin en eski yerleşim yerlerinden olan Minare Caddesi'nde bulunan altı ev, tez konusu olarak seçilip, ayrıntılarıyla tüm ekolojik kriterler dikkate alınarak ve birbirleriyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Ayrıca belirtilmiş olunan evler, ekolojik tasarım kriterleri kapsamında incelenirken geleneksel evlerle ekolojik mimarlık arasındaki benzerlikler ortaya koyularak geleneksel mimarinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological developments increased use of fossil gasoline via industrial revolution and occurred environmental contaminants that threaten human health by disrupting the balance of nature. Population increase occurred with industrialization in cities and housing need was made fast and disordered. Because of these reasons ecological balance is decomposed irreversible. Nature of the formation of pollution and environmental problems led the nations of the renewable energy sources. The concept of ecological architecture has occurred as solution of environmental problems since 20th century. The ecological architecture aims to consume minimum energy as using renewable energy sources aimed at targeting the design criteria for the design which caring terrain and climatic data. The harmony of building design has been known to climate and environment for a long time. The traditional architectural samples occurred as producing appropriate solutions to the region's environmental and climatic conditions via influence of historical, social, cultural factors by human for many years. This work features covers to traditional architecture and the traditional architecture of the buildings from the past to the present investigation in terms of eco-design criteria. The six houses which belong to old settlement, kale district, have been chosen as the subject of the thesis. These houses have been analyzed considering and comparing ecological criteria. Furthermore the houses mentioned have been analyzed in terms ecological criteria, the similarities between ecological architecture of traditional houses are displayed and the importance of traditional architecture has been emphasized.