Nesneye yönelik yazılım projelerinde öncelikli olarak test edilecek sınıfların yazılım ölçütleri yardımıyla belirlenmesine yönelik bir yöntem
A method using software metrics to determine software classes will be firstly tested in object-oriented software projects
- Tez No: 373774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YÜCALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yazılım projelerinde ortaya çıkan hataların önceden tespit edilip düzeltilmesi öngörülen maliyeti ve proje zamanını aşma risklerini azaltır. Ortaya çıkması muhtemel hataları mümkün olduğu kadar erken tespit edebilmek için, verimli ve etkili bir test planının uygulanması gerekir. Yazılım ölçütlerinin etkili kullanılmasıyla daha erken aşamalarda kod analiz edilip, hata yatkınlığıyla ilgili fikir sahibi olunabilir, gerekirse önlem alınabilir. Bu tez çalışmasında yazılım ölçütleri kullanılarak, öncelikli olarak test edilmesi gereken sınıfların belirlenmesine yönelik bir yaklaşım ele alınmıştır. Daha sonra bu yaklaşım ele alınan projelerin seçilen sürümleri için uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Toplam yedi bölümden oluşan tezin birinci bölümünde tez konusunun önemi ve seçilme nedeni açıklanmıştır. İkinci bölümde literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde yazılımda ölçüm ve kalite kavramları irdelenmiş, yazılım ölçütleri ve yazılım kalitesinin iyileştirilmesi için kullanılan araçlar tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde tez kapsamında ele alınan yaklaşımın adımları ve kullanılan ölçütler anlatılmıştır. Beşinci bölümde kullanılan projelerle ilgili bilgiler ve çalışmada elde edilen sonuçlar verilmiştir. Altıncı bölümde elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Yedinci bölümde sonraki çalışmalara değinilmiş, benzer konuda çalışma yapacaklara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Early detection and correction of errors appearing in software projects reduces the estimated cost and risk of delaying the deadline. In order to detect potential errors as early as possible, an efficient and effective test plan should be implemented. By efficiently employing software criteria, codes can be analyzed at earlier phases, insight can be gained into susceptibility to errors, and measures can be taken if necessary. In this thesis study, an approach for identifying the classes that should primarily be tested has been developed, applied to the selected versions of the software handled and results were assessed. In the first part of the thesis composed of a total of 7 parts, the rationale underlying the selection of the thesis subject is described. The second part is dedicated to literature review. In part three, measuring and quality concepts in the software are discussed, and software measures and tools employed to improve the software quality are introduced. In part four, the steps of the approach taken and measures used throughout the thesis are described. In part five, project details and study findings are presented. In part six, the findings are analyzed. In part seven, subsequent studies are addressed accompanied by suggestions to fellows intending to study on similar concepts.