ATM'lerde bulundurulacak günlük para miktarının veri madenciliği teknikleri kullanılarak optimize edilmesi
Optimization of daily ATM money stock using data mining techniques
- Tez No: 373775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY TUGAY BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması, özel bir bankanın ATM'lerinden çekilen para miktarını zaman serisi biçiminde hazırlayarak kayan pencereler algoritması ile birlikte Pearson korelasyonu veya öklit uzalık hesaplaması yaparak yakın gelecekte ATM'den çekilebilecek optimum para miktarını tahmin eden bir uygulama geliştirmiştir. Bu tez toplamda 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacından, kapsamından ve konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde nakit yönetiminden, optimum nakit tutarının saptanmasından kullanılan modellerden ve ATM'lerdeki nakit yönetiminin öneminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde zaman serilerinden ve bu zaman serilerine bağlı zaman serisi analizlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde uygulama altyapısından, içeriğinden, uygulama adımlarından, uygulamada kullanılan veri setinden ve metodlardan bahsedilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlardan, değerlendirme ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject of this master thesis covers an application that anticipates optimum amount of money that could be withdrawed from ATM of a private bank in the future. Application applies an algorithm of sliding windows and Pearson correlation or euclid distance calculation to withdrawed money from the the ATM in a time-series to make a future prediction. This thesis consists of 5 sections. Earlier studies about the subject, the purpose and scope of the thesis have been presented in the first section. In the second section, definition of cash management, used models for determine the optimum amount of cash and importance of cash management in ATM have been mentioned. In the third section, time series and time series analysis have been discussed. In the fourth section; applications's infrastructure, content, architecture, implementation of stages and methods and data set used for application have been mentioned. In the last section, results, evaluations and recommendations have been discussed.