XX ve XY kromozomlarına sahip erkek gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) spermlerinde yağ asidi, kolesterol ve yağda eriyen vitamin düzeylerinin araştırılması
An investigation on fatty acid, cholesterol and fat-soluble vitamin levels of sperm with XX and XY chromosomes from male rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 373802
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KÖPRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, XX ve XY kromozomlarına sahip erkek gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) spermlerinde yağ asidi, kolesterol ve yağda eriyen vitamin (A, D, E ve K) düzeyleri araştırıldı. Ayrıca, testis ağırlığı, testisomatik indeks değeri ve sperma özellikleri (sperma hacmi, sperma pH'sı, sperm hareketlilik oranı, sperm hareketlilik süresi ve toplam sperm sayısı) belirlendi. Bu amaçla, 15 adet ortalama ağırlığı 1187±70 g olan 3 yaşındaki XX kromozomlu (dönüştürülmüş) erkek balık ve 15 adet ortalama ağırlığı 1470±35 g olan 3 yaşındaki XY kromozomlu (normal) erkek balık kullanıldı. XX kromozomlu balıkların ortalama testis ağırlığı (87±21 g), testisomatik indeks (6,99±1,23), toplam sperma hacmi (236±36 ml), sperm hareketlilik oranı (%92±3), sperm hareketlilik süresi (221±98 sn) ve toplam sperm sayısı (426,02±6 x109 adet) XY kromozomlu balıkların ortalama testis ağırlığı (22±5 g), testisomatik indeks (6,99±1,23), sperma hacmi (236±36 ml), sperm hareketlilik oranı (%92±3), sperm hareketlilik süresi (221±98 sn) ve toplam sperm sayısından (426,02±6 x109 adet) önemli derecede yüksek (P0,01). Ayrıca, XX ve XY kromozomlu balık spermlerinin toplam doymuş (sırasıyla; %28,13 ve %26,96), çoklu doymamış (%56,83 ve %54,66), n-3 (%42,74 ve %40,95) ve n-6 serisi (%13,38 ve %12,97) yağ asit düzeyleri arasındaki farklılıklar önemli (P0,01) bulundu. XX ve XY kromozomlu balık spermlerinin dokosaheksaenoik (sırasıyla; %24,52 ve %22,93), linoleik (%6,35 ve %6,06) ve linolenik (%1,18 ve %1,05) asit oranları arasındaki farklılıklar önemli (P0,01).
Özet (Çeviri)
An Investigation on Fatty Acid, Cholesterol and Fat-Soluble Vitamin Levels of Sperm with XX and XY Chromosomes from Male Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss) In this study, the fatty acid, cholesterol and fat-soluble vitamin (A, D, E and K) levels of sperm with XX and XY chromosomes from male rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) was determined. In addition, testis weight, testisomatic index value and sperm characteristics (semen volume, semen pH, sperm motility ratio, sperm motility duration and total sperm number) were investigated. For this purpose, it was used the 15 male fish with XX chromosomes (transformed) with mean weight of 1187±70 g at age 3 and 15 male fish with XY chromosomes (ordinary) weighting 1245±151 g and at age 3. The mean testis weight (87±21 g), testisomatic index value (6.99±1.23), semen volume (236±36 ml), sperm motility ratio (92±3%), sperm motility duration (221±98 second) and total sperm number (426.02±6 x109) of the fish with XX chromosomes were found significantly higher than the mean testis weight (22±5 g), testisomatic index value (6.99±1.23), semen volume (236±36 ml), sperm motility ratio (92±3%), sperm motility duration (221±98 second) and total sperm number (426.02±6 x109) of the fish with XY chromosomes (P0.01). In addition, the differences in total levels of saturated (respectively; 28.13% and 26.96%), polyunsaturated (56.83% and 54.66%), n-3 (42.74% and 40.95%) and n-6 series (13.38% and 12.97%) fatty acid in sperm with XX and XY chromosomes fish were found to be significant (P0.01). The differences in levels of docosahexaenoic (24.52% and 22.93%), linoleic (6.35% and 6.06%) and linolenic (1.18% and 1.05%) acid of sperm with XX and XY chromosomes fish were significant (P0.01).