Bazı Tentyria latreille, 1802 (Coleoptera:Tenebrionidae) türlerinin kromozom sayılarının belirlenmesi ve karyotip analizi
Chromosome number and karyotype analyses on some Tentyria latreille, 1802 (Coleoptera:Tenebrionidae) species
- Tez No: 405276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bazı Tentyria Latreille, 1802 (Coleoptera: Tenebrionidae) Türlerinin Kromozom Sayılarının Belirlenmesi ve Karyotip Analizi KAYA, Remzi Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Nurşen ALPAGUT KESKİN Haziran 2015, 37 sayfa Bu çalışmada üç Tenebrionid türünün; Tentyria rotundata, T. cypira, T. euphratica sitogenetik analizi gerçekleştirildi. Mitotik ve mayotik kromozom preparasyonu dişi ve erkek gonadlardan elde edildi ve rutin Giemsa, C-bantlama and AgNOR boyama uygulamaları ile incelendi. Bu üç tür, kromozom sayısı, morfolojisi ve cinsiyet belirleme sistemlerinde benzerlik gösterir. Coleoptera - Polyphaga için atasal kabul edilen - 2n = 20 kromozom sayısına sahip oldukları belirlenmiştir. Cinsiyet belirleme sistemleri Tenebrionidae ailesinin % 75'inda gözlenen XX (♀) ve Xyp (♂) (2n ♂ = 18 + Xyp / 2n ♀ = 18 + XX) tipindedir. X kromozomu orta büyüklüktedir (5. ile 6. otozom çiftleri arasında), y kromozomu ise karyotipin en küçük kromozomudur ve nokta şekillidir. NOR bölgelerinin cinsiyet kromozomları ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. CHIAS IV kullanılarak, bu üç türün 4., 6., 8. otozomları ve y kromozomunda farklı heterokromatin dağılımları belirlenmiştir. Ayrıca alışılmışın dışında hem ovaryum hem testis dokusuna sahip olan Tentyria rotundata türüne ait bir birey sitogenetik açıdan incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda bu bireyde fazladan bir X kromozomunun varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Chromosome Number and Karyotype Analyses on Some Tentyria Latreille, 1802 (Coleoptera: Tenebrionidae) Species KAYA, Remzi MSc in Biology Supervisor: Assoc. Doç. Dr. Nurşen ALPAGUT KESKİN June 2015, 37 pages In these study, cytogenetic analysis in three tenebrionid beetle species Tentyria rotundata, T. cypira, T. euphratica were performed. Mitotic and meiotic chromosome preparation were obtained from male and female gonads and analysed using conventional Giemsa, C-banding and AgNOR staining. These three species show resemblance in their chromosome number, morphology and sex determination systems. It was found that they all have 2n=20 chromosome number which is considered ancestral for Coleoptera (Polyphaga). Sex determination systems are XX(♀) and Xyp (♂) (2n ♂ = 18 + Xyp / 2n ♀ = 18 + XX) as observed in 75% of Tenebrionidae family. The X chromosome is middle sized (between 5. and 6. otosomal pairs), y chromosome is the smallest of the karyotype and it is dot-shaped. It was observed that NORs are associated with sex chromosomes. Using CHIAS 4 plugin, various heterochromatin distributions in otosomes 4., 6., 8. and y chromosome of these three species were noted. Furthermore, an individual that belongs to Tentyria rotundata, which has ovaries and testicals out of the ordinary was studied cytogenetically. With these studies, the existence of an additional X chromosome was determined in this individual's karyotype.