Mardin/Nusaybin ile Suriye sınırı arasında kalan mayını temizlenmiş alan ile geleneksel tarım yapılan alan arasındaki toprak özelliklerinin karşılaştırılması
Comparision of the soil features among the area in which mine was removed and conventional farming methods have been conducted in Nusaybin/Mardin and the border of Syria
- Tez No: 373860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma 2012–2013 yıllarında Mardin İli Nusaybin İlçesi ve Suriye sınırı arasında kalan mayınlardan arındırılmış alandan alınan topraklarda yapılmıştır. Yapılan bu çalışmayla; yıllardır geleneksel tarım yapılan ve 1950'li yıllardan sonra hiç işlenmeyen alanlardaki toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla; tarımsal çalışmaların yürütüldüğü alandan 3 derinlikten (0-20, 20-40 ve 40-60 cm), 4 farklı noktadan toplam 12 adet bozulmuş toprak örneği alındı. Ayrıca mayının temizlenmiş olduğu alandan 12 farklı nokta ve 3 derinlikten (0-20, 20-40, 40-60 cm) toplam 36 adet bozulmuş toprak örneği de alındı. Bu topraklar analiz edildi. Silindir yardımı ile benzer şekilde işlenen ve tarım yapılmayan alandan alınan bozulmamış toprak örneği de analize tabi tutuldu. Yöreden alınan bu topraklarda pH, EC, organik madde, tarla kapasitesi, solma noktası, yarayışlı su, tekstür, kireç, penetrasyon direnci, agregat stabilitesi, hacim ağırlığı analizleri yapılmıştır. Ayrıca yapılan bu analizlerden faydalı su miktarları da hesaplanarak bulunmuştur. Tarımsal üretim yapılan ve yapılmayan alanlar arasında pH, EC ve kireç yönünden önemli farklılıklar gözlenmemiştir. Tarımsal üretim yapılan alanlar da bu değerler ortalama olarak sırası ile 7.8, 0.8, %18 olarak bulunurken mayınlardan arındırılmış alanda sırasıyla 7.8, 0.7 ve %19 olarak belirlenmiştir. İşlenen alanda tarla kapasitesi %32 olarak, solma noktası %22 olarak ve yarayışlı su içeriği %9 olarak bulunurken, tarım yapılmayan alanda tarla kapasitesi %28 olarak, solma noktası %22 olarak ve yarayışlı su içeriği %9 olarak tespit edilmiştir. Penetrasyon dirençlerine bakıldığında işlenen alanda 3168–3632 kPa arasında tarım yapılmayan alanda ise 4900–6878 kPa değerleri arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the soil taken from the deminded field between Nusaybin/Mardin and the border of the Syria in the years of 2012 -2013.With this study; the pyhsical and chemical features of the soils engaged in conventional farming methods for years and not cultivated agricultural field after 1950s were examined. For that purpose, from the field that agricultural studies have been performed ,12 sum disturbed soil samples were taken from the 4 spots different and 3 depths (0-20, 20-40, 40-60 cm) and from the field that mine was removed ,36 sum disturbed soil temples also were taken from the 12 spots different, and 3 depths in the area cleaned (0-20, 20-40, and 40-60 cm). These 48 samples were analyzed. With the help of the roller, undisturbed soil sample taken from the field cultivated similarly and not engaged in agriculture was subjected to analyse. In the fields taken from this area, pH, EC, organic matter, the field of capacity, wilting point, useful water, texture, lime, penetration resistance, the stability of aggregates and density were analyzed. Also, the amount of PAW was found by calculating from these analysis. The important differences between pH, EC and lime were not observed between cultivated the fields and not cultivated fields.These rates were found respectively 7.8, 0.8, 18% on the cultivated fields while these rates were found respectively 7.8, 0.7, and 19% in the demined fields. While the capacity of the fields was found as 32% , wilting point was found as 22% , and PAW was found as 9% in the cultivated fields, the capacity of the fields was found as 28% wilting point was found as 22% and PAW was found as 9% on the uncultivated field. Penetration resistance was found between 3168-3632 kPa in the cultivated fields however penetration resistance was found between 4900-6878 kPa in the uncultivated field.