Bacillus thuringiensis var. kurstaki ve Chlorantraniliprole+Abamectin preparatlarının domates (Lycopersicon esculentum Mill.)' te zararlı olan Tuta absoluta (Meyrick,1917) (Lepidoptera:Gelechiidae) (domates güvesi)'nın larvalarına etkisi
Effect of Bacillus thuringiensis var. kurstaki and Chlorantraniliprole+Abamectin on larve of the tomato leafminer Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera:Gelechiidae) on tomato (Lycopersicon esculentum Mill.)
- Tez No: 373859
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ilinde açıkta yetiştirilen domateste zararlı olan Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera : Geleciidae) (Domates güvesi)'nın larvalarına etkinliğini ve Bacillius thuringiensis var. kurstaki ve Chlorantraniliprole 45gr/lt + Abamectin 18 gr/lt preparatlarının zararlının populasyon yoğunluğunu düşürmedeki rolünü belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Çalışma 2012 yılında Şanlıurfa ilinde Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi' nin Eyyübiye kampüsünde bulunan deneme alanlarında, tesadüf blokları deneme deseninde yürütülmüştür. Kontrol, biyolojik preparat ve kimyasal preparat olmak üzere toplamda 3 uygulama ve her uygulama 3 tekerrürle yapılmıştır. Kurulan denemede, yapılan kontroller sırasında, ekonomik zarar eşiği dikkate alınarak zararlının yumurta, larva, pupa veya ergininden toplam üçer adet görüldüğü dönemde, kontrol grubu haricindeki bloklara, preparat uygulaması başlatılmıştır. Zararlının, ekonomik zarar eşiğine ulaştığını tespit etmek ve preparat uygulamasına karar verebilmek için haftalık yapılan gözlemin yanı sıra zararlının, ergin popülasyon takibinde de temmuz ayının ilk haftası, delta tipi eşey feromon tuzağı kurulmuş ve ilk erginler bu ayda görülmüştür. Larva bulaşıklık oranı ise ergin popülasyon yoğunluklarının artış gösterdiği haftadan itibaren haftalık yapılan yaprak sayımlarında tespit edilmiştir. Ergin popülasyonu haftalık sayımlarda temmuz, ağustos ve eylül ayında artarak maksimuma ulaşmış ve larvalar ağustos ayının ilk haftasında görülmüştür. Biyolojik ajan içeren preparat, damla sulamayla, kimyasal preparat, düşük basınçlı el pülverizatörüyle uygulanmıştır. Kimyasal preparat kullanılması esnasında, bloklar arası bulaşma olmaması için koruyucu plastik set konulmuştur. Yapılan uygulamalar sonucunda, tespit edilen ölü ve canlı larva sayıları ilaçların etkinliğini belirlemede bir ölçüt kabul edilip bu yapılan LSD testi ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we intended to determine the effect of Bacillius thuringiensis var. kurstaki and Chlorantraniliprole (45g /L) plus Abamectin (18 g/L) on larvae of the tomato leaf miner Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera : Gelechiidae) on field grown tomatoes. The study was conducted at research plots of Harran University, College of Agriculture near Eyyubiye Campus in Sanliurfa province in 2012. The experiment was complete randomized block design with 3 replicates. The treatments were control, Bacillius thuringiensis var. Kurstaki and Chlorantraniliprole (45g /L) plus Abamectin (18 g/L). Bacillius thuringiensis var. kurstaki was applied through a drip irrigation and Chlorantraniliprole (45g /L) plus Abamectin (18 g/L) was applied with a low pressurized hand-held sprayer. The applications were made when the pest abundance reached the economic threshold (3 larvae /10 plants). At each plot 10 tomato plants were examined weekly and pesticide applications were repeated when the action threshold is reached. Pesticide applications repeated 6 times throughout tomato growing season. Adult tomato leaf miner populations were observed with Delta sexual pheromone traps starting at the beginning of July. Tomato leaf miner adults were detected in July and larvae were found in the first week of August. Adult populations continuously increased in July, August and September and reached the highest (level). The pest populations were checked after applications and effect of the treatments were determined according to the pest(abundance)