Harran Ovası koşullarında uygun fiğ ve tritikale karışımının farklı fosfor dozlarının verim ve verim unsurlarına etkileri
The effects of different phosphorus doses on the yields and yields components of vetch and triticale mixture in Harran Plain conditions
  1. Tez No: 373861
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma; 2012-2013 yılında, Harran Ovası Koşullarında %40 Fiğ ve % 60 Tritikale Karışımının Farklı Fosfor Dozlarının Verim ve Verim Unsurlarına Etkilerini belirlemek amacı ile GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Talat Demirören Araştırma İstasyonunda yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; farklı fosfor dozlarında incelenen özellikler üzerinde sadece fiğ bitki boyunda istatistiksel olarak fark oluşurken, en yüksek fiğ bitki boyu, dekara 10 kg fosfor verilen konuda 88.93 cm ile elde edilirken, en düşük fiğ bitki boyu 0 kg fosfor verilen konuda 62.80 cm ile elde edilmiş, en yüksek yaş ot verimi 4744.6 kg/da verimi ile 10kg'lık fosfor dozundan elde edilmiştir. Araştırmada incelenen diğer özellikler (Tritikale bitki boyu, yaş ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde oranı, kuru otta fiğ oranı ve ham protein) arasında herhangi bir istatistiksel fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the effects of mixture rate of 40% vetch and % 60 triticale and different doses of phosphorus levels on yield and yield components under harran plain conditions at the GAP Agricultural Research Institute Talat Demirören Research Station in 2012-2013. According to the trial results; different phosphorus doses create a significant difference only on the height of vetch plant statistically; the highest plant height was obtained from the application of 10 kg phosphorus per decare with 88.93 cm, the lowest plant height was obtained from the application of 0 kg phosphorus with 62.80 cm, the highest wet hay yield was obtained from the application of 10 kg phosphorus per decare with 4744.6 kg. Other features which were examined in this study (triticale plant height, wet hay yield, dry hay yield, dry matter rate, crude protein, dry hay and vetch rate) were found no statistical differences.