Şanlıurfa ilinde balık işletmelerinin yapısal,teknik ve ekonomik analizi
Structual,technicaland financial analysis of fish handling facilities (Fishery industry) in Sanliurfa
- Tez No: 373870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT AHMET OYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa il sınırlarında faaliyet gösteren ve Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü' ne kayıtlı ve kayıtsız tüm balık işletmelerinin yapısal, teknik ve ekonomik analiz araştırmasıdır. Şanlıurfa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü' ne kayıtlı projesi yapılmış veya yapılmamış tüm işletmelere, birebir yüz yüze tam sayım yöntemi uygulanarak anketlerle toplanan 2013 yılı verileri kullanılmış, balık işletmelerinin tipi (havuz veya kafes), faaliyet gösterdikleri bölge (vadi arasında, dağ eteğinde, açık arazide, gölde, kıyıda vb.) tespit edilmiş, sayı (adet)ve oran (%)olarak belirtilmiş, bu işletmelerin kullandıkları su kaynağının tipi (dere, kaynak, hem dere hem kaynak vb. ) tespit edilerek işletmelerin sayı ve oranca ne tip su kaynağı kullandıkları saptanmış, her bir işletmenin aktif sermaye masrafları tespit edilip, aktif varlıkları içerisindeki en büyük sermaye grubu saptanmış, bütün işletmelerin aktif sermaye ortalamaları belirlenmiş, işletmelerin brüt hasılat ve pasif sermaye masrafları tespit edilmiş, her bir işletmenin işletme masrafı tespit edilerek en çok masraf oluşturan etken ve harcama bulunup işletme masrafları toplamı belirlenip işletmelerin masraf ortalaması saptanmış, her bir işletmenin günlük işgücü verimliliği kilogram cinsinden hesaplanıp toplam işletmelerin işgücü verimlilik ortalaması saptanmış ve her bir işletmenin kar zarar durumu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Şanlıurfa ilinin 2013 yılı itibariyle kültür balıkçılığı potansiyelini ve bu potansiyeli ne ölçüde verimli kullanıp kullanamadığı tespit edilmiş, daha önceki yıllara göre balık yetiştiriciliğinde elde ettiği gelişmesi saptanmış, bulunduğu bölge, ülke ve dünya ortalamalarına göre balık yetiştiriciliği alanındaki konumu tespit edilmiştir. Tüm işletmelerin son bir yılda balık besiciliği sonucu ürettikleri toplam ürün miktarı 3 057 885 kilogramdır. İşletmeler kilogram başına devletten 65 kuruş ürün desteği almaktadır. Tüm işletmelerin sahip oldukları toplam kafes hacim miktarı 573 837 metreküptür. Balık besiciliği yapan tüm işletmelerin toplam aktif bilançosu 15 129 245 TL olarak bulunmuştur. Kar amaçlı üretim yapan işletmelerin toplam gideri 9 164 245 TL olup bunun % 67 ile en büyük kısmını yem masrafı oluşturmaktadır. Araştırma bölgesinde tüm işletmelerin brüt hasılası toplamı 15 709 745 TL' dir. İşletmelerin toplam saf hasılası 6 545 500 TL'dir.
Özet (Çeviri)
The role of the fishing port (fish handling facilities) were considered as the interface between the harvesting of a fish and its consumption. Thus, this study is about to do structural and technical anaysis of public running legally and private fisheries (fishery) industry running or not under the provincial directorate of agriculture in Sanliurfa and it s surrounding areas. We gathered data in the form of talk face to face and conduct a survey with all public and private fisheries in Sanliurfa througout 2013. While doing so, one way is to rate the form of fish handling facilities according to the type of fishery they serve i.e. pool, cage, coastal, and distant water, valley, piedmont, open field, river and lake. Active and passive capital expenses, gross product and the top ones in terms of profit and means for the costs for per fish handling facility identified. The cheapest and most expensive parameters for each running facility identified as well. At the same time, the productivity in kilograms per day and mean productivity for per facility calculated. As a result, the profit and loss of per facility deteremined (pictured). The overall objective is to inform the reader not only about the potential of culture fishing and aquaculture but also productivity of fishery in Sanlıurfa. Also, one became able to make comparison of productivity and improvement for per fish handling facility with respect to previous and upcoming years. The overall objective is also to make the reader aware of the decision-making process following a needs assessment and make comparison of fisheries in Sanliufa with other fishery industries in the world as well. In Sanlıurfa province, aquaculture has devoloped very rapidly in recent years. Fish production recorded as 2 758 tons in 2012 and it reached at 3 057 tons in 2013. The difference is 300 tons between 2012 and 2013. The greatest portion of active capital in aquaculture farms is the one for fish breeding cages. Total active capital of all fish farmings are about to 15 129 245 TL. Volume of all these fish breeding cages are about to 573 837 cubic meters. Total gross revenue of all these farms is about to 15 709 745 TL. Total expenditure of all farms is about to 9 164 245 TL and feed costs constitute the largest part of this expenditure (% 67). Total pure revenue of all farms is 6 545 500 TL.