Güneydoğu Anadolu Projesi'nin amacına ulaşmasında kooperatif hareketin üstlenmesi gereken rol
- Tez No: 32334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kooperatifçilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Cumhuriyet döneminin en büyük projesi ve yatırımı olarak kabul edilen GAP, Güneydoğu Anadolu Bölgemizin Adıyaman, Bat man, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak il lerinde yaklaşık 74.000 km2'lik bir alanı içine alan çok yönlü ve entegre bir Bölge Kalkınma- Projesidir. - GAP'ın sonuçlanmasıyla birlikte tarımda üretim patlaması ola cak, büyük yatırım projeleri gerçekleşecek enerji üretimi artacak, tarıma dayalı sanayi yanında tarım dışı sanayiler de gelişme şansı bulacaktır. GAP bölgenin ekonomik ve sosyal yapısını büyük ölçüde değiştirecek bir proje olarak değerlendirilmektedir. GAP'ın Bölgesel Kalkınma politikaları içinde çok önemli bir konuma sahip olması, diğer politika araçlarının GAP ile bütünleş tirecek şekilde yeniden gözden geçirilmesi ve düzenlenmesi gere ğini de ortaya çıkarmaktadır. Kooperatif sektörü de bu bağlamda ele almak ve değerlendirmek zorunludur. GAP alanında tarım ve sanayi sektöründe çok yaygın olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin güçlendirilmesi ve bunla rın kooperatif sektör ile sıkı sıkıya işbirliği içine alınması başarı ya ulaşmada çok önemli bir konu olma özelliği göstermektedir. Bölgesel Kalkınma hamlesinde kooperatifsiz tarım ve sanayi sek törü ile küçük ve orta büyüklükteki işletmeler topluluğu düşün mek GAP'ın başarı şansını azaltacaktır. Bugün herşeye rağmen gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde varlıklarını sürdüren ve ulusal eSccnomilerdeki yerleri sürekli yük selen kooperatifler GAP Alanı'nda da tarım ve sanayi sektörleri-ne itici güç sağlayabileceklerdir. Bu sektörlerdeki en büyük işlet me grubunu oluşturan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler koo peratifleşme sayesinde başta ekonomik, olmak üzere sosyal, kül türel ve politik hertûrlü sorunlarını rahatlıkla aşabilecekler ve ba şarılı olma şanslarını arttıracaklardır. Bu çalışmada GAP Bölgesinde kooperatif harekete hız kazan- dırılmaksızın GAP gibi son derece önemli bir Bölgesel Kalkınma Projesini başarmada etkin olunamıyacağı konusu işlenmiş, koope ratiflerin ve kooperatifçiliğin GAP'ın başarıya ulaşmasındaki rolle ri ve katkıları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Southeastern Anatolio Project (GAP) is accepted as the biggest project and investment of Republician Period of Turkey. This project including approximately 74.000 km2 area in cities of Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa and Şırnak, is very wide and integrated regional development project. By conclusion of this project, there will be a production boom in agriculture, result in big invesment projects, increase in production of energy and having a chance for development of industries without agriculture besides agricultural industry. This project is appreciated to change a lot economic and soicai structure in GAP area. GAP is very significant position in re gional development project. The project will be reviewed and evaluated in accordance with the other policies and procedures established for this purpose. It is necessary to appreciate coopera tive sector in this frame too. It is important to revive widespread small and middle scale companies in agriculture and industry cooperating with coopera tive sector for attaining the success. To think of agriculture and industry sectors without coopera tives and small and middle management in regional development attack will reduce the chance of GAP'S success. Despite everything, cooperatives which survive in developing and developed countries, provide with attractive power for agri culture and industry sectors in GAP area. Of the biggest management group in these sectors, firstly small and middle scale companies will be able to solve their all economic, cultural, political and socail problems.In this sutdy, it has been explained that there will not be effective in achieving regional development project without accel erating cooperative action. The importance of cooperative acts and cooperative system are explained in getting success of GAP.