Killer ile sulardan florür gideriminin araştırılması
Investigation of fluoride removal from water with clays
  1. Tez No: 373881
  2. Yazar: MÜGE ÖZDEMİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Optimal konsantrasyonların (0.5-1.0 mg F/L) üzerinde alınan florürün insan sağlığına olan olumsuz etkileri kanıtlanmıştır. Bu nedenle alternatif sağlıklı su kaynaklarının bulunmadığı koşullarda, aşırı florürün içme sularından uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada, düşük maliyetli ve giderim verimi yüksek bir defloridasyon yöntemi olan adsorpsiyon kullanılarak, sulardan florür giderimi amaçlanmıştır. Modifiye edilmiş killer, ham kil magnezyum ve sodyum ile doyurulmasıyla (K-Na, KMg), ham kilin 500 oC ve 850 oC? kalsine edilmesiyle (K-500, K-850) ve magnezyum ile doyurulmuş kilin 500 oC?de kalsine edilmesi ile elde edilmiştir. Yapılan çalışmada denge süresine 5 saat sonunda ulaşılmıştır. Florür adsorpsiyonu adsorban dozunun artmasıyla yükselmiştir. Başlangıç konsantrasyonun düşmesi sonucunda florür adsorpsiyon oranı artmıştır. Florür adsorpsiyonu hem Freundlich hemde Langmuir izotermi ile iyi uyum sağlamıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ham kil, doyurulmuş killer ve kalsine edilmiş killer üzerinde düşük florür adsorpsiyonu elde edilmiştir. Ancak maksimum florür adsorpsiyonu Kf=0.27 değeri ile K-Mg-500 için bulunmuştur. Modifiye edilmiş boksitler, ham kil üzerinde olduğu gibi ham boksitin magnezyum ve sodyum ile doyurulmasıyla (BNa, B-Mg), ham boksitin 500 oC ve 850 oC? kalsine edilmesiyle (B-500, B-850) ve magnezyum ile doyurulmuş boksitin 500 oC?de kalsine edilmesi ile elde edilmiştir. Denge süresine 3 saat sonunda ulaşılmıştır. Florür adsorpsiyonu Freundlich ve Langmuir izotermi ile uyum sağlamıştır. Maksimum florür adsorpsiyonu Kf=0.25 ile B-Mg-500 için bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The negative effects on human health has been proven that is taken above the optimal concentrations (0.5-1.0 mg F/L) of fluoride. Therefore, the absence of alternative sources of healthy water conditions,excessive fluoride must be removed from drinking water. In this study, the fluoride adsorption was investigated on the raw and modified local cement clay and raw and modified bauxite by batch method. Modified clays were obtained by incorporation of raw clay with Na and Mg (C-Na, C-Mg);calcination of raw clay at 500 oC and 850 oC (C-500, C-850) and calcination of Mg incorporated clay at 500 oC (C-Mg-500). The equilibration time was attained as 5h. Adsorption of F increased with increasing adsorbent dose. Decrease of the initial F concentration resulted in the increase of F adsorption rate. Fluoride adsorption isotherms fitted well with both Freundlich and Langmuir models. Low F adsorption was obtained on the raw, incorporated or calcined clays. However maximum F adsorption was found for C-Mg-500, with Kf = 0.27. Modified bauxite was obtained by incorporation with Na and Mg and calcination of incorporated bauxite. The equilibration time was attained as 3 h. Adsorption of F increased with increasing adsorbent dose. Fluoride adsorption isotherms fitted well with Freundlich and Langmuir model. Low F adsorption was obtained on the raw and incorporated bauxite. However maximum F adsorption was found for B-Mg-500, with Kf value of 0.247.