Mineral tozları ve çevresel etkileri: Ergani (Diyarbakır) örneği
Mineral dusts and their environmental effects: A case study from Ergani (Diyarbakir)
  1. Tez No: 373882
  2. Yazar: ÜMİT KONUKSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, genelde, maruz kalınan mineral tozlarının insan sağlığı ve çevreye olan etkileri özel de ise Diyarbakır (Ergani) bölgesinde mineral tozlar ve başta asbest kaynaklı hastalıkların ortaya çıktığı yerleşim yerleri üzerinde incelemeler gerçekleştirilmiştir. Bölgedeki tozların sınıflandırılması ve çevresel etkileri, mineral toz maruziyetine neden olan kaynaklar ortaya konularak, yol açtığı hastalıklara değinilmiştir. Bu hastalıkların görüldüğü coğrafi bölgeleriyle olan ilişkileri, neden olduğu hastalıklar incelenerek özellikle Ergani bölgesine ait veriler üzerinde çalışılmıştır. Başta asbest olmak üzere, bu tip tozlardan korunma yöntemleri açıklanmıştır. Tıbbi jeolojik çalışmalar ve bulgular, jeoloji ve çeşitli hastalıklar arasındaki ilişkiler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, typically the exposed mineral dusts and their effect on human health and the environment in particular Diyarbakir (Ergani) mineral dust and asbestos-induced diseases occur mainly on places where views were carried out. Classification and environmental effects of dust in the region mineral resources are introduced that cause dust exposure, which leads to disease are discussed. These geographical areas where relations with the incidence of diseases, especially diseases caused by examining the data were studied to Ergani. Mainly asbestos, including methods of protection from these types of dust are described. Medical geological studies and findings, the relationship between geology and various diseases are emphasized.