Mineral tozları ve çevresel etkileri: Siverek (Şanlıurfa)örneği
Mineral dusts and their environmental effects: A case study from Siverek (Sanliurfa)
- Tez No: 373895
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, mineral tozların sadece mesleki maruziyetten dolayı hastalığa sebep olmadığı bunun yanı sıra çevresel maruziyet sonucu da insanları etkilediği ve hastalıklara sebebiyet verdiğini belirlemek amacıyla 2014 yılında yapılmıştır. Siverek bölgesinde mineral tozlar ve başta asbest kaynaklı hastalıkların ortaya çıktığı yerleşim yerleri belirlenmiştir. Bu belirlenen bölgelerde ve çevresinde çevresel maruziyet sebebiyle hastalığa yol açabilecek mineral tozlarla bölge halkının ne şekilde temas ettiği araştırılmıştır. Bununla beraber, doğal mineral tozların kaynak noktaları belirlenmiş ve hastalığın görüldüğü yerleşim yerleriyle coğrafi ilişkileri irdelenmiştir. Tüm bu çalışmalar sonucunda başta asbest olmak üzere doğal mineral tozların çevresel maruziyet sonucunda insanları etkilediği ve ilgili hastalıklara sebebiyet verdiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work not only by minerals that cause illness due to occupational exposure, environmental exposure as well as the result thereof to affect humans and cause disease in 2014 was carried out to determine. Siverek in mineral dust and asbestos-induced diseases occur primarily the settlements are determined. This in and around the designated area can lead to disease due to environmental exposure to mineral dusts in contact with the people of the region have been investigated in what way. However, the source of natural mineral powder and disease occurrence points determined the geographical relationships with the localities were examined. Primarily as a result of all this work, including asbestos and environmental exposure as a result of natural mineral powder and related diseases that affect people concluded that the cause was.