Akıllı şebeke uygulamalarına yönelik küçük ölçekli bir şebeke prototipinin geliştirilmesi ve kontrolü
Control and develop prototype of a small scale grid for smart grid applications
  1. Tez No: 373913
  2. Yazar: MAHMUT ŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Elektrik üretim, iletim, dağıtım ve tüketiminin bilgisayar ve ağ teknolojilerinden yararlanarak yeniden yapılandırılması, Akıllı Şebeke sistemi (Smart Grid) olarak ele alınmaktadır. Elektriğin tüketildiği yerde üretilmesini hedefleyen ve ihtiyaç olduğunda Akıllı Şebeke ile entegre olabilen Küçük Ölçekli Akıllı Şebekeler (MicroGrids) ise, Akıllı Şebekelerin çok önemli alt sistemlerinden birisini oluşturmaktadır. Çünkü Akıllı Şebeke enerji talebinin çok arttığı durumlarda Microgridlerin enerjisine başvurarak talebi karşılamayı hedeflemektedir. Bunun yanında enerji depolama sistemlerinin, yenilenebilir enerji kaynaklarının ve elektrikli taşıtların akıllı şebekeye entegrasyonu Microgridler üzerinden yapılabilmektedir. Bu tezde, bir Microgrid Prototipi ve prototip için gerekli olan enerji yönetim sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemle, küçük ölçekli bir şebekede olabilecek üretim, tüketim, enerji depolama ve şebekeden bağımsız /bağımlı çalışma senaryolarının gözlenebilmesi birinci hedef olarak ele alınmıştır ve bu olay bir LCD ekran üzerinde eş zamanlı olarak simüle edilmiştir. Enerji yönetim sisteminde S7 1200 PLC kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Restructuring of generation, transmission, distribution and consumption of the Electricity by taking advantage of the computer and network technology is discussed as Smart Grid System. On the other hand Small-Scale Smart Grids (Micro Grids) which constitutesone of the very important subsystems aims to produce electricity where it is consumed and when needed, can be integrated with the main smartgrid. Smart Grid aims to meet the energy demand in moments of excessive usage by referring to Micro Grid energyproduction. Inaddition, smart grid integration of energy storage systems, renewable energy sources and electric vehicles can be made via MicroGrids. Inthisthesis, a Micro- Grid prototype and the energy management system required for the prototype is designed. With the Designed system, observation of the production, consumption, energystorage and grid-dependent / independent work scenarios which may be happen in a small-scalegrids is taken as the first target and this event were simulated simultaneously on an LCD screen. S7 1200 PLC platform is used in energy management systems.