Çevresel etki potansiyeli açısından 10 numara yağların bazı fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some physicochemical properties of number 10 lubes in relation to their environmental impact potential
  1. Tez No: 373937
  2. Yazar: YASİN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ham petrolde dışa bağımlılık ve buna paralel gelişen fiyat politikası, ülkemizde, özellikle taşımacılık ve ulaşım sektöründe dizele alternatif bir yakıt olarak görülen“10 Numara Yağ”isimli ürünün kullanımını yaygınlaştırmıştır. Bu çalışma kapsamında, ilgili jenerik ürünün kullanım amacına yönelik teknik özellikleri ve buna bağlı oluşabilecek çevresel riskler değerlendirilmiştir. Türkiye'nin farklı illerinden toplanan 30 adet numune, 12 fizikokimyasal parametre özelinde incelenerek verilerin dağılımı ve numune içerikleri irdelenmiştir. Analiz sonuçları, numunelere ait verilerin ilgili standart veya literatürde yer alan dizel veya ham petrol destilasyon ürünleriyle uyum göstermediğini, belirli bir üretim standardının olmadığını ve içerisinde baz yağa ek olarak kızartma yağı, solvent, kaçak mazot gibi katkıların karıştırıldığı ihtimalini göstermiştir. Dolayısıyla, dizele eşdeğer özelliklere sahip olmayan bu ürünün kullanılmasıyla başta atmosfere salınacak kirletici tipi ve çeşitliliği olmak üzere halk sağlığını olumsuz yönde etkileyecek sorunların yaşanması kaçınılmaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
External dependence for supply of crude oil and related pricing policies have given rise to the use of Number 10 lubes, which has been used as an alternative fuel to diesel in transportation and freight industries. In this study, technical characteristics and associated environmental risks of this generic product have been evaluated. A total of 30 samples from various provinces of Turkey were analyzed in terms of 12 physicochemical parameters in an effort to reveal the distribution of data and sample content. The results of the analyses have shown that samples do not comply with the related standards or the diesel/crude oil distillation products as stated in the related literature and do not have any production standards. The results also indicated the possibility of additives such as cooking oil, solvents, and illegal fuel together with base oils in the samples. Therefore, the use of such fuel having the non-equivalent diesel properties creates problems with the release of variety of pollutants to the atmosphere and hence threatens public health.