F-tayf türünden yüksek öz hareketli yıldızların gözlemsel çalışması
Observational study of F spectral type high proper motion stars
  1. Tez No: 373938
  2. Yazar: SELÇUK OKTAY SOLAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÜNAL, DOÇ. DR. TİMUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, ELODIE yıldız kütüphanesinden alınmış, F – tayf türünden yüksek öz hareketli cüce yıldızlardan HD 102870, BD +20 3603, BD +25 1981, BD +42 3607, HD 3567, HD 6755, HD 84937 yıldızlarına ait, yüksek çözünürlüklü (R = 42000) ve 3900–6800 Å dalgaboyu aralığında elde edilmiş echelle tayflarından kimyasal bolluk analizleri gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında, analiz için, kütüphandeki toplam sayıları 54'ü bulan örnek içersinde çoğunlukla metalce fakir 7 adet yüksek öz hareketli yıldız seçilmiştir. Söz konusu yıldızların fiziki doğalarının anlaşılması ve hesaplanan Galaktik yüksek uzay hızları ile kimyasal kompozisyonları arasındaki olası bir ilişkinin ortaya konması aşamasında yararlanılacak şekilde; tüm program yıldızları için kinematik hesaplamalar gerçekleştirilmiş ve Galaktik popülasyon üyeliklerinin belirlenmesi amacıyla Galaktik yörünge parametreleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical abundance analysis of high resolution echelle spectra obtained in 3900 – 6800 Å region for F-type high proper motion dwarf stars, namely, HD 102870, BD +20 3603, BD +25 1981, BD +42 3607, HD 3567, HD 6755, HD 84937 from the ELODIE stellar library, has been performed. Under the framework of the thesis, in a sample of 54 stars in total in the library, mostly metal-poor 7 program stars with relatively high proper motions are chosen for the analysis. In order to reveal their physical nature and to put forth any possible relationship between their computed Galactic space velocities and chemical compositions, kinematics computations have been performed and their Galactic orbital parameters have been obtained in order for their Galactic population membership status to be determined.