Polyamid 6 ve 6.6 malzemelerde farklı elyaf karışım kombinasyonlarının mekanik özelliklere etkisi
Effect of various fiber mixture combinations on the mechanical properties of polyamide 6 and 6.6 materials
  1. Tez No: 373952
  2. Yazar: CAN GÖNENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Termoplastik kompozitler, yüksek sertlik ve çarpma dayanımı özellikleri, üstün kırılma tokluğu, hammaddenin raf ömrünün uzunluğu ve sertleşme prosesi kolaylığı gibi sebeplerden ötürü günümüzde giderek daha geniş bir uygulama alanına sahip olmakla beraber daha güvenli çalışma ortamı da sağlamaktadırlar. Buradan yola çıkarak bu çalışmada, termoplastik kompozitlerin örneklerinden olan ve endüstride yaygın olarak kullanılmakta olan polyamid 6 ve polyamid 6.6 malzemelerinin cam elyaf katkısıyla orantılı değişen mekanik özellikleri incelenmiştir. Ege Üniversitesi Plastik Teknolojileri Bölümünde bulunan plastik enjeksiyon makinesinde üretilen ve Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde bulunan çekme cihazında deneye tabi tutulan katkısız, %15 katkılı ve %30 katkılı polyamid 6 ve polyamid 6.6 numuneleri, belirlenen beş farklı çekme hızında çekilerek sonuçlar incelenmiştir. Gerek firma verilerinden alınan değerlere göre, gerekse literatürden elde edilen verilere bakıldığında, deney sonuçları yüksek oranda tutarlı çıkmıştır. Bu sonuçlara göre cam elyaf katkısının malzemenin mukavemetine olumlu etkisi, özellikle yüksek çekme hızlarında belirginleşerek daha rahat gözlemlenmiştir. Bu sayede polyamid 6 ve polyamid 6.6 malzemelerinin farklı cam elyaf katkı oranlarındaki türevlerinin kuvvet altındaki davranışları ile mekanik özellikleri ortaya konulmuştur. Sonuçlar yorumlanırken tüm numunelerin tüm hızları için gerilme – uzama grafikleri oluşturulmuş ve malzeme davranışı tüm numuneler için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, thermoplastic composites have increasingly wide application areas due to their high stiffness and impact strength properties, superior fracture toughness, long duration of raw material shelf life and ease of production processes. Besides, they provide safer work environment. In this study, the effect of fiber mixture on the mechanical properties of two types of thermoplastic composites widely used in the industry, namely, polyamide 6 and polyamide 6.6 are investigated by varying the amount of fiber glass reinforcement. Non-reinforced, 15% reinforced and 30% reinforced polyamide 6 and polyamide 6.6 samples are produced at Ege University Plastics Technology Department using plastic injection molding method and are subjected to tensile testing at five different pulling speeds using the Tensile Testing Device located in Dokuz Eylül University, Mechanical Engineering Department. The results obtained from testing and those gathered from the plastics manufacturer company are compared with data obtained from the literature. It is observed that the experimental results were highly consistent with those in literature. According to these results, especially at high pulling speeds, the positive effect of the fiber glass reinforcement is observed. In this way, the different types of unreinforced and fiber glass reinforced polyamide 6 / polyamide 6.6 samples behavior under tensile loading and their respective tensile properties have been determined. In order to gain an understanding of the effect of the overall testing procedure for all speeds, stress – strain graphics are constructed.