Uzaktan kontrol ile atık su merkezinin sağlıklı çalışmasının izlenmesi ve arıza tespiti
Wastewater center health monitoring and fault detection with remote control
  1. Tez No: 373953
  2. Yazar: İBRAHİM BAKAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'de çok sayıda atık su arıtma tesisi ve atık su terfi merkezleri mevcuttur. Bu merkez ve tesislerin yatırım ve işletme maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile bu sistemlerin sürekli olarak izlenmesi ve meydana gelebilecek sorunların anlık olarak öğrenilmesi gerekmektedir. Atık su terfi merkezlerinde, katı atıkların atık su arıtma tesislerine pompalanması sırasında birçok problem meydana gelmektedir. Problemler, büyük yatırımlar yapılan sistemin kaybedilmesine, çevre ve alt yapı sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sebeple, sistemdeki arızaların anlık olarak gözlemlenmesi ve müdahale edilmesi için uzaktan kontrol sistemleri büyük önem taşımaktadır. Sorunların belirlenmesi, teknik personelin o bölgedeki terfi merkezinin kontrolü sırasında veya çevredeki kişilerin, taşma nedeni ile haber vermesi sonucunda öğrenilmektedir. Bu çalışma kapsamında atık su terfi merkezini temsilen WinCC ve Step7 programları kullanılarak simülasyonun oluşturulması ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Atık su terfi merkezlerindeki pompa akımındaki değişiklikler, ultrasonik seviye sensör arızası, motor sargısının ısınması, pompanın durması gibi anlık bilgilerin aktarılması için Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC)'de bulunan Wireless aracılığı ile uzaktan kontrol merkezi tasarımı oluşturulmuştur. Aynı zamanda, bu tasarım laboratuvar koşullarında hazırlanan deney seti ile de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has a large number of waste water treatment plants and wastewater pumping stations. Due to the high and operating cost and facilities, they have to be monitored regularly, and problems to be determined instantaneously. Many problems may occur in wastewater pumping stations during pumping of solid waste to the treatment stations. Problems may cause loss of systems big investments, and may lead to environmental and infrastructure issues. For this reason, the remote control systems are of great importance for monitoring momentarily and intervening of faults in the system. Problems are identified during technical personal's control at the pumping station in that area or by warnings of overflow from the locals. In this study, the development of simulation using WinCC and Step 7 programs for representing wastewater center was described in detail. In order to transfer instantaneous data such as the shutdown of the pump, variances in pump currents at pumping stations, ultrasonic level sensor fault and overheating of motor windings, a remote control center design via Wireless within the Programmable Logic Controller (PLC) was developed. At the same time, this design was also supported with the experiment set which was established in laboratory conditions.