Çocukların yaşanılan yer ve buna bağlı olarak mekan algısının incelenmesi: Yüksek konut yapıları örneği
Examination of space perception in the context of children location: The sample of high rise residence buildings
  1. Tez No: 373958
  2. Yazar: ÖZNUR UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BEGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde azalan kent içi imar alanları ve artan arsa paylarına bağlı olarak yüksek konut yapılarının üretimi artmıştır. Yüksek konut yapıları çocuğun gelişimini sağlıklı bir biçimde tamamlayabilmesine olanak sağlayan fiziki ve sosyal donatılara sahip olmalıdır. Çocuklar oyun alanlarına, yeşil alanlara ve özgürce hareket edebileceği mekanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Aynı zamanda ebeveynlerin gözetimi altında olabilecekleri güvenli alanlara da ihtiyaçları vardır. Yüksek yapıda yaşam tarzı, diğer yapılarda ki yaşam tarzından farklı olduğu için çocukların mekansal davranışları da değişmektedir. Bu değişim çocuğun mekan algısını da etkilemektedir. Bu bağlamda yüksek konut yapılarında yaşayan çocuğun, yaşanılan yere bağlı olarak mekansal algısının nasıl şekillendiğinin belirlenmesi çalışmada amaçlanmıştır. Çocukların yaşanılan yer ve buna bağlı olarak mekan algısının incelenmesi başlıklı bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde problemin tanımı, çalışmanın amacı, kapsamı ve yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde algı kavramı, algı kuramları, çocuğun gelişimi ve algılama konuları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde mekan kavramı ve çocukta mekan algısı konuları alt başlıkları ile anlatılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise yüksek konut yapılarının çocuk üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Konut yakın çevresinin, çocuğun sağlıklı gelişim gösterebilmesinde önemli olduğu vurgulanmıştır. Çalışmanın beşinci bölümü bir alan çalışması ile desteklenerek ele alınmıştır. Bu alan çalışması ile yüksek konut yapılarında yaşayan çocukların fiziksel ve sosyal çevre içindeki mekansal algıları incelenmiştir. Çalışmanın altıncı bölümü sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the construction of high-rise buildings are more in number in relation with the decrease in the urban constructional zones and correspondingly the increase land values. The high-rise residential buildings must have both physical and social elements for a healthy child development. The children mainly need playgrounds, green areas and spaces in which they can move freely. At the same time, the spaces must be secure and give the possibility for parents to watch them. The life in high-rise buildings is differentiating dramatically from the life in other residential buildings accordingly the spatial behavior of the children is also changing. Furthermore, this circumstance effects the spatial perception of the children. In this context, this study is aimed to investigate how spatial perception of the children living in high-rise buildings are taking shape. This study, entitled as examination of space perception in the context of children location, is composed of five main sections. In the first section, definition of the research problem, aim, context and methodology is described. In the second section, the concept of perception, theories regarding perception, and the development of children and their perception are evaluated. In the third section, the subjects of spatial perception and spatial perception of children with their relating subtopics are explained in detail. In the fourth section, the effects of high-rise buildings on children are determined. It is underlined that close-by surroundings of a residential building carry an important role in the children development. The last section of this thesis covers the topic with a site-survey. The spatial perception of children on both physical and social environments are investigated by the use of this site survey.