Deniz jeofizik sistemlerinde elde edilen verinin kalitesinin arttırılması ve kalibrasyonu için deniz ortamında deneysel çalışmalar
Experimental marine studies to calibrate and improve the quality of data in marine geophysical systems
- Tez No: 373981
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK ERDENİZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, deniz jeofiziği yöntemlerinden tek ışınlı, çok ışınlı batimetri ve sonar sistemleri ile İzmir Körfezi'nin girişinde yeni kale batıkları üzerinde alınmış verilerin kalibrasyon ve veri setleri üzerinde yapılan iyileştirmeleri içermektedir. Çalışma kapsamında uygulanan tek ışınlı, çok ışınlı batimetri, sonar ve sismik yöntemlerinde alınan derinlik bilgilerinin veya görüntülerin doğruluklarının nasıl sağlandığı gösterilmiştir. Değişken deniz koşullarından etkilenmeksizin uygulanan yönteme ek olarak yapılabilecek cihazların tanıtımı yapılmış ve etkileri gösterilmiştir. Çalışma, veriler alındıktan sonra veri işlem adımlarıyla veri iyileştirmesinin nasıl uygulandığı ve nelere dikkat edilmesini kapsamaktadır. Elde ettiğimiz veriler birbiri arasında karşılaştırmaları ve amaca uygun çalışma yönteminin de önemini göstermektedir. Çalışmada kullanılan yöntemlerin uygulanmasında dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmiştir. Her yöntemin kendi içinde bir kalibrasyonu olup, bu kalibrasyonun çalışma amacına göre yapılması gerekmektedir. Her yöntem kendi içinde çalışma prensibi gereğince, veri kalitesini arttırmak için belli hususlara sahiptir. Bu hususların olması ya da olmaması durumunda veride meydana gelen eksiklikler ve oluşabilecek hatalar gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, calibration and improvements made on data taken from Yenikale wrecks at the entrance of Gulf of Izmır using marine geophysical methods such as single - beam, multi - beam bathymetry, sonar and single channel marine seismic systems are presented. Here in, it is discussed how to ensure depth and image accuracy obtained by using single - beam, multi - beam bathymetry, sonar and seimic methods. To be unaffeacted by marine conditions, the devices that may be used with these methods are promoted and utulities presented. After collecting the data, it is mentioned how it processed and what's to be paid attention in processing steps and improvements. Data should be compared with each other and has to be proved the importance of choosing the methods that is available for study. Also details to be paid importance in the application of methods used in the study are included. Every method has a unique calibration way, this calibration has to be carried out for convenient way of usage. Every method has an attribute for improving the quality of data in principal, otherwise in the absence of theses attributes, deficiency and errors may ocur.