Burst pressure in composite cylinders
Kompozit silindirlerde patlama basıncı
  1. Tez No: 373982
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kurulum veya çalışma esnasında bazı çevresel tepkilere maruz kalmış kompozit silindirlerin patlama basıncının tayin edilmesidir. Deneylerde 55 derecelik simetrik fiber yönelimli, HY 225 sertleştirici ile karıştırılmış CY 225 epoksi reçineden üretilen 8 katmanlı kompozit silindirler kullanılmıştır. İlk olarak içi boş veya farklı sıcaklıklarda su içeren kompozit silindirlere tek seferli ve tekrarlı olmak suretiyle değişik enerjili darbeler yapılmıştır. Darbe testinden sonra statik basınç testi yapılmıştır. Sonuç olarak sıcaklık ve darbe enerji seviyelerinin artmasıyla patlama basıncında gözle görülür bir düşüş olmuştur. Aynı sonuç darbe tekrar sayısının artması için de geçerlidir. Deneylere ek olarak darbesiz numune için analitik ve sonlu eleman çözümleri üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to obtain the burst pressure in composite cylinders that exposed to some environmental impulses when making assembly or in service. In the experiments, composite cylinders manufactured as 8-layer from fibers having 55-degree symmetric angle-ply orientation and CY 225 epoxy resin mixed with HY 225 hardener used. Firstly, the impact test was conducted for composite cylinders that were empty or contained water at different temperatures for single and repeated distinct impact loadings. After impact test, the static pressure test was performed for the composite pressure vessels. As a result, corresponding to the increased temperature and the impact energy value, the decline in the burst pressure occurred visibly. The same result was true with increasing number of impact repeat. In addition to the experiments, on analytical and finite element solutions for a non-impact specimen were studied.