Hayvansal gıda örneklerinde penisilin grubu bazı antibiyotik kalıntılarının belirlenmesine yönelik kitosan bazlı sorbentlerin hazırlanması
Preparation of chitosan-based sorbents for the determination of residues of penicillin group antibiotics in foods of animal origin
  1. Tez No: 373990
  2. Yazar: İREM BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE NALAN TÜZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antibiyotikler hayvan hastalıklarını engellemek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hayvansal gıdalardaki antibiyotik kalıntıları, insanlarda bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasının yanı sıra, mikroorganizmalarda direnç gelişimi gibi etkilerin de meydana gelmesine neden olmaktadır. Son derece komplike yapıdaki gıda örneklerinde eser düzeyde bulunan antibiyotik kalıntılarının doğru tayini oldukça zordur. Bu yüzden, eser miktarda bulunan bileşiklerin analiz öncesi ekstraksiyonu gerekli bir zorunluluktur. Bu amaçla, hayvansal gıda örneklerindeki penisilin grubu antibiyotiklerin tayini öncesi ekstraksiyonlarına yönelik yeni sorbent ve ligandlar (iyonik sıvılar) sentezlendi. Sentezlenen iyonik sıvıların (1-butil-3-metil imidazolyum bromür; 1-oktil-3-metil imidazolyum iyodür; 1-butil-3-metil imidazolyum hekzaflorofosfat ve 1-oktil-3-metil imidazolyum hekzaflorofosfat) spektroskopik özellikleri incelendi. Kitosan, sentezlenen iyonik sıvılar ile modifiye edildi ve elde edilen sorbentler FTIR, DTA ve SEM ile karakterize edildi. Hazırlanan iyonik sıvı ile modifiye edilmiş kitosan sorbentleri ile penisilin [amoksisilin (AMX), ampisilin (AMP), penisilin V (PENV), oksasilin (OXA), kloksasilin (CLO)] grubu antibiyotiklerin ekstraksiyonu için adsorpsiyon parametreleri optimize edildi. Geliştirilen yöntemin hayvansal gıda (yumurta ve tavuk eti) örneklerindeki antibiyotik kalıntı miktarlarının yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile tayini öncesi uygulanabilirliği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Antibiotics have been widely used for the prevention of animal diseases. Antibiotic residues in food samples of animal origin cause to resistance development in microorganisms as well as the health problems in humans. Accurate determination of trace amount of the antibiotic residues is very difficult because of the complexity of the food. Therefore, extraction of these compounds which are in trace levels is necessary before analysis. For this purpose, new sorbents and ligands (ionic liquids) were synthesized for the extraction of penicillin group of antibiotics in food samples of animal origin before analysis. Spectroscopic properties of the synthesized ionic liquids (1-butyl-3-methylimidazolium bromide; 1-octyl-3-methylimidazolium iodide; 1-butyl-3-methylimidazolium hexaflorophosphate and 1-octyl-3-methyl imidazolium hexaflorophosphate) were investigated. Chitosan was modified with the synthesized ionic liquids and the prepared sorbents were characterized with FTIR, DTA and SEM. Adsorption parameters were optimized with the chitosan sorbents modified with ionic liquids for the extraction of penicillin group of antibiotics [amoxicillin (AMX), ampicillin (AMP), penicillin V (PENV), oxacillin (OXA), cloxacillin (CLO)]. Applicability of the developed method before the analysis of residue levels of antibiotics in the food samples of animal origin with high performance liquid chromatography was also determined.