Süt ve yumurta örneklerinde bazı florokinolonların kromatografik tayini öncesi katı faz özütlemesi için sorbent geliştirilmesi
Progressing of sorbents for solid phase extraction for chromatographic determination of some fluoroquinolones in milk and egg samples
- Tez No: 373991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SEYHAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmada 1-oktil-3-metil imidazolyum hegzaflorofosfat iyonik sıvısı sentezlenmiştir. Sentezlenen iyonik sıvı kitosan ile etkileştirilmiştir ve elde edilen sorbent FTIR ile karakterize edilerek termal davranışı TG/DTG eğrisi ile incelenmiştir. Hazırlanan iyonik sıvı bazlı kitosan sorbenti ile bazı florokinolon (marbofloksazin, enoksazin, ofloksazin, siprofloksazin ve enrofloksazin) grubu antibiyotiklerin kromatografik tayin öncesi zenginleştirilmesi için katı faz ekstraksiyon yöntemi optimize edilmiştir. Florokinolonlar pH 3'de ve 0,2 gram sorbent kullanılarak zenginleştirilmiştir. Geliştirilen yöntem süt ve yumurta örneklerindeki florokinolon kalıntı miktarlarının tayin öncesi zenginleştirilmeleri için başarıyla uygulanmıştır. Çalışılan tüm florokinolonlar için gözlenebilme sınırı, doğrusal çalışma aralığı, korelasyon katsayısı, gün-içi ve günler-arası tekrarlanabilirlik belirlenmiştir. Yöntemin doğruluğu belli derişimde florokinolon standardının süt ve yumurta örneklerine eklenmesi ve yüksek geri kazanım değerlerinin elde edilmesi ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In study, 1-octyl-3-methyl imidazolium hegzafluorophosphate ionic liquid has been synthesized. This ionic liquid has been treated with chitosan and the prepared sorbent has been characterized by FTIR and thermal property investigated by TG/DTG curve. The solid phase extraction method has been optimized for the preconcentration of fluoroquinolone group (marbofloxacin, enoxacin, ofloxacin, ciprofloxacin and enrofloxacin) antibiotics before chromatographic determination by prepared chitosan sorbent based on ionic liquid. Fluoroquinolones have been concentrated using 0.2 g sorbent at pH 3. Proposed method has been successfully applied to preconcentration of fluoroquinolone residues in milk and egg samples prior to determination. Limit of detection, linear working range, correlation coefficient, reproducibilities of within-day and between days for each studied fluoroquinolones have been determined. The accuracy of method has been showed by getting high recovery in milk and egg samples by spiking certain amount of fluoroquinolone standart solution.