Köpek dışkılarından izole edilen Escherichia coli' lerde kolistin direncinin araştırılması
Investigation of colistin resistance in Escherichia coli isolated from dog feces
  1. Tez No: 873242
  2. Yazar: AMINA FARZALIZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEREN BAŞARAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un çeşitli semtlerinde bulunan değişik yaş ve cinsiyette, evde beslenen 100 adet sahipli ve sağlıklı köpeğin dışkı örnekleri rektal svab yöntemiyle Kasım-Aralık 2023 tarihleri arasında toplandı. Toplanan örnekler E. coli varlığı yönünden konvansiyonel bakteriyolojik kültür yöntemi ile incelendi. MacConkey besiyerindeki görünümlerine göre 59 izolatın (%59) E.coli şüpheli koloni görünümüne sahip olduğu saptandı. Şüpheli izolatlara yapılan konvansiyonel biyokimyasal testler (katalaz, oksidaz, sitrat, indol, MR, üre, TSIA'da H2S oluşumu ve karbonhidrat fermentasyon testleri) sonucunda 59 izolatın E.coli olduğu belirlendi. Konvansiyonel yöntemlerle E.coli olduğu belirlenen 59 izolat BD Phoenix™ M50 cihazında da konfirme edildi. E. coli zolatlarının florokinolon, aminoglikozit, tetrasiklin, fenikol, sulfonamid, penisilin ve monobaktam grubu antimikrobiklere karşı duyarlılıkları saptandı. Elde edilen sonuçlarda üç ve/veya üçten fazla ilaç grubunda direnç saptanan 18 izolat çoklu ilaç direnci pozitif olarak kabul edildi. Kolistin direncinin doğrulanması amacıyla sıvı mikrodilüsyon yöntemi kullanıldı. Çalışmada köpek dışkı örneklerinden elde edilen 59 E.coli izolatında, kolistine karşı fenotipik direnç sadece 1 izolatta (%1,69) belirlendi. Bu çalışma sonucu, kolistin direnci saptanan E. coli'nin pet hayvanlarında kolonize olabileceğini ve bu hayvanlar ile insanlar arasında transfer edilebileceğini göstermektedir. Bulgular ayrıca, gıda hayvanları ve insanlara ek olarak, pet hayvanlarının kolistin dirençli E. coli rezervuarı olarak hizmet edebileceğini ve toplumda plazmid aracılı kolistin direncinin hızla gelişen epidemiyolojisine başka bir karmaşıklık katmanı eklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the faecal samples of 100 healthy and owned dogs of different age and sex from various districts of Istanbul were collected by rectal swab method, between November and December 2023. The samples were examined for the presence of E. coli by conventional bacteriological culture method. According to their appearance on MacConkey agar, 59 isolates (59%) were found to have E. coli suspicious colony appearance. Conventional biochemical tests (catalase, oxidase, citrate, indole, MR, urea, H2S formation in TSIA and carbohydrate fermentation tests) performed on suspicious isolates revealed that 59 isolates were E. coli. The 59 isolates identified as E. coli by conventional methods were confirmed by BD Phoenix™ M50 device. Susceptibilities of E. coli isolates were determined against fluoroquinolone, aminoglycoside, tetracycline, phenicol, sulphonamide, penicillin and monobactam group antimicrobials. In the results obtained, 18 isolates with resistance to three and/or more than three drug groups were considered as multidrug resistance positive. Broth microdilution method was used to confirm colistin resistance. Among 59 E. coli isolates obtained from dog faecal samples, phenotypic resistance to colistin was detected in only 1 isolate (1.69%). The results of this study indicate that colistin-resistant E. coli can colonise companion animals and be transferred between these animals and humans. The findings also suggest that, in addition to food animals and humans, companion animals may serve as reservoirs of colistin-resistant E. coli, adding another layer of complexity to the rapidly evolving epidemiology of plasmid-mediated colistin resistance in the community.