Mekanla düşünme paydaşlığı: İzmir, Karşıyaka üzerine bir değerlendirme
Spatial ideas we think with: Izmir, Karşiyaka as a case study
  1. Tez No: 373993
  2. Yazar: BURCU SEBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Mekânın varoluşu, taşıdığı anlamlar bütünü ve kullanım anında yapılan katkılar ile bir süreç halini almakta, değiştirilebilir bir öğe olarak var olmaktadır. Tez, mekâna bu çerçeveden bakarak; farklı mekânsal yapılanmaların, yerin üretimi üzerindeki rolünü araştırmaktadır. Katılımcılığı ve yer yapmayı birlikte içinde barındıran mekânla düşünme paydaşlığında bulunularak farklı mekânsal kurguların kullanım anında şekillendirilmesi ve yerelleştirilmesiyle yerin yeniden nasıl üretildiğini göstermeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, gündelik pratikler ve yaşama alışkanlıklarıyla ilişkilendirilmeden tasarlanmış kentsel dönüşüm projeleriyle ortaya çıkan kent mekânlarının, kentlerin mekânsal sürdürülebilirliğine ve yaşanabilirliğine etkilerini tartışmaktır. Araştırma, kentsel çeşitliliğin ve yoğunluğun yaşanan mekânlarla ilişkilendirilmesi üzerinden çerçevelenmiştir. Bu çerçeve üzerinden fotoğraflama, röportaj, sayım ve video çekme yöntemleriyle veriler elde edilmiştir. Tez kapsamında mekânsal kullanım üzerine sayısal ve görsel analizler yapılarak, kat fonksiyon kesitleri, yoğunluk hesapları, gündelik pratikler görsel ve sayısal olarak aktarılmıştır. Bu verilerin ışığında yer, mekân, yer yapma ve katılımcılık kavramları çerçevesinde Karşıyaka bölgesi kentsel dönüşüm projesinin sahip olduğu mekânsal kurgu inceleme altına alınmıştır. Analizleri yapılan Çarşı ve Mavişehir bölgeleri, önerilen kentsel dönüşüm projesinin içerdiği fikirler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma, kentsel dönüşümün mevcut mekânsal kurgudan ve mekânın kullanıcılarından bağımsız tasarlanmış olması nedenleriyle kentsel çeşitliliği ve yoğunluğu olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Sonuç olarak mekânın kullanılırken tasarlanması eyleminde, mevcut kurgunun etken bir öğe olduğu söylenebilir. Kentsel dönüşüm projelerinin mekânları dönüştürmeden önce, mekânın var olan kurgu ve potansiyellerini göz önüne alması ve kullanıcı fikirlerine yer vermesiyle daha yaşanabilir kentsel mekânlar ortaya çıkaracağı açıktır.
Özet (Çeviri)
Presence of a space involves as a changable element and process with its body of meanings and spontaneous contributions on it. Thesis analyses the place with the frame of different spatial settlement and it's role on place making. Research aims to show that how different types of spatial fictions regenerated with localization and usage simultaneousley while doing design while using that inclueds participatory and place making. In this context, research has been aimed to argue that the livability and spatial sustainability effects of the places which showed up with the urban renewal projects. Thesis has been framed through on the correlation between urban diversity and density. Through this perspective, datas gathered with the methods of photographes, videos, reportages and the live counting. With the scope of thesis, storey function sections, density calculations and daily practices have been transferred with the several quantitative and visual analyses, on spatial usage. In the light of this datas, spatial settlement of Karşıyaka area urban renewal projects has been examined through the concepts of place, place making and participation. Karşıyaka Bazaar and Mavişehir areas which have been analyzed, evaluated through on the offered urban renewal projects. Research concludes that the idea of urban renewal projects which designed detached from the residents and current spatial fiction negatively effects the urban diversity and density. As a result, it can be concluded that existing spatial fiction is substantial factor for during the practice of designing while using. It's obivious that, during the practice of designing while using, the more livable urban places could develop with the idea of considering potentials and settlement of existing pattern before the urban renewal projects transforms the place.