Polimer esaslı malzemelerde dolgu maddelerinin sıcak plaka kaynağı mukavemetine etkisi
Fillers effect on the strength of the hot plate welding in polymer based materials
  1. Tez No: 373994
  2. Yazar: EMRE TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİÇEK ÖZES, DOÇ. DR. SAMİ SAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada saf polipropilenin, çeşitli talk oranlarına sahip talk dolgulu polipropilenlerin ve yüzde 40 kalsit dolgulu polipropilenin dolgu maddesinin sıcak plaka kaynağı mukavemetine etkisi araştırılmıştır. İlk olarak bu çalışmada kullanmak için plastik enjeksiyon metoduyla kaynaksız çekme numuneleri ve sıcak plaka kaynağı deneyleri için kaynak numuneleri üretilmiştir. Daha sonra kaynaksız çekme numuneleri, çekme cihazında çekilerek maksimum çekme mukavemeti ve yüzde uzamalar bulunmuştur. Genel tam faktöriyel deney tasarımı metodu kullanılarak yüzde 10 talk dolgulu polipropilen numuneleriyle sıcak plaka kaynağı deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerde plaka sıcaklığının, ısıtma süresinin, kaynak nüfuziyetinin ve kaynak süresinin maksimum çekme mukavemetine etkisi araştırılmıştır. Yapılan deneylerin sonuçları Minitab 17 programı ile analiz edilmiş ve optimum kaynak parametreleri ortaya çıkarılmıştır. Yüzde 10 talk dolgulu polipropilen malzeme ile yaptığımız çalışmalarımızın sonuçlarından yola çıkarak diğer polipropilen malzemeler çalışılmıştır. Son olarak yüzde 40 talk dolgulu ve yüzde 40 kalsit dolgulu polipropilen malzemeler sıcak plaka kaynağı metoduyla birbirleriyle kaynatılmıştır ve maksimum çekme mukavemeti bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the filler effect on the strength of the hot plate welding in pure polypropylene, talc filled polypropylenes which have several talc ratios and 40 percent calcite filled polypropylene is investigated. Firstly, non-welded tensile test specimens and welding specimens for hot plate welding with plastic injection to use in this study are produced. After that, non-welded tensile test specimens are tested in tensile test machine and maximum tensile strength and tensile strains are determined. 10 percent talc filled polypropylene materials were welded using hot plate welding machine using general full factorial experimental design method. In these experiments, effect on maximum tensile strength of plate temperature, heating time, welding displacement and welding time are investigated. These experiments' results were analysed with Minitab 17 software and the optimal welding parameters are determined. According to these experiment results, other polypropylene materials are examined. Lastly, 40 percent talc filled and 40 percent calcite filled polypropylene materials were welded using hot plate welding machine each other and maximum tensile strengths are determined.