Oksijenlenmiş karbazol türevlerinin sentezi
Synthesis of oxygenated carbazole derivatives
  1. Tez No: 373992
  2. Yazar: MERVE TİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Heterosiklik yapıda azot atomu içeren genellikle bitkilerden elde edilen insanlar üzerinde fizyolojik etkiye sahip bileşiklere alkaloit denir. Alkaloitlerin biyolojik aktifliklerinin keşfinden sonra, alkaloitlere olan ilgi zaman geçtikçe artmış, organik kimyanın gelişimine katkıda bulunmuştur. Anti-HIV, antitümor gibi önemli biyolojik aktifliklere sahip karbazol türevleri birçok kimyacının ilgisini çekmiştir. Murrayakinon A kobayların (Guinea pig) papiller kasında kardiyotonik aktivite gösteren 1,4-kinon karbazol alkaloit türevidir. Murrayafolin A ağrı kesiminde, egzama tedavisinde kullanılan 1-oksijenlenmiş karbazol alkaloit türevidir. Karvedilol damar açıcı ve kalp yetersizliği tedavisi gibi önemli durumlarda kullanılan ticari bir 4-oksijenlenmiş karbazol türevidir. Bu çalışmada, birinci sentez planında çeşitli siklohekzanon türevlerinden yola çıkılarak indolokinon yapıları sentezlenmeye çalışılmıştır. İkinci sentez planında murrayafolin A ve mukonin türevleri sentezlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü sentez planında 1-okso tetrahidrokarbazol türevinden yola çıkılarak furo tetrahidrokarbazol bileşiği sentezlenmiştir. Bu çalışmada, sentez planı doğrultusunda sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR ve 1H-NMR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The compound, contain nitrogen atom in heterocyclic structure and usually isolated from the plants, which also has a physiologic affect on humans is called alkaloid. After the discovery of biological activities of alkaloids, the interest in alkaloids has been increased and that contributed to the development of organic chemistry. Carbazole derivatives, which have important biological activities such as anti-HIV and antitumor, have taken the attention of many chemists. Murrayaquinone A is 1,4-quinone carbazole alkaloid derivative that displays cardiotonic activity in guinea pig papillary muscle. Murrayafoline A is a 1-oxygenated carbazole alkaloid derivative which is used for analgesia and eczama treatments. Carvedilol is a 4-oxygenated carbazole derivative which is used for treatments of congestive heart failure and vasodilator in pharmacology market. In this study, several of cyclohexanone derivatives have been used as initial compound in order to synthesis indoloquinone structures in the first synthesis plan. In the second synthesis plan, murrayafoline A and mukonine derivatives have been attempted to be synthesized. In the third synthesis plan, furo tetrahydrocarbazole compound has been synthesized from the 1-oxo tetrahydrocarbazole derivatives. The structures of synthesized compounds along with synthesis plan have been characterized with FT-IR and 1H-NMR spectroscopy.