Sürekli salınma sağlayan lityum karbonat tabletlerinin formülasyon ve invivo in vitro değerlendirilmesi
  1. Tez No: 3740
  2. Yazar: KADRİYE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Etken madde olarak seçilen lityum karbonatın sürekli salınma sağlayan matriks tablet formülasyonları için ön çalışmalarla konsantras yonları belirlenen değişik matriks maddeleri kullanılmıştır. Hazırlanan formülasyonlar içinde plastik matriks tipi, hidrofilik matriks tipi ve yağ matriks tipi denenmiş olup, in vitro salınma hızı ve kinetiği ana- ©... lızı sonucunda %10 Carbopol içeren hidrofilik matriks tabletlerin en uygun sonucu verdiği saptanmıştır. Yurtdışından temin edilen sürekli salınma sağlayan lityum kar- ® ® ® bonatm ticari preparatları olan Priadel ve Phasal 'm da %10 Carbopol içeren matriks tabletlerle birlikte sürekli salınma sağlayan tabletler için öngörülen salınma mekanizması ve salınma kinetiğine sahip olduğu be lirlenmiştir. Daha sonra gerçekleştirilen in vivo kan ve idrar çalışmalarıyla hazırlanan formülasyon ve ticari tabletlerin sürekli salınma sağladığı ® ve %10 Carbopol içeren formülasyonun in vivo bulgular açısından da ti cari preparatlarla yaklaşık aynı özelliklerde olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to prepare the sustained action matrix tablet formu lations of the selected active principle, lithium carbonate, different matrix materials of different concentrations are used. The concentrations used are obtained by the preliminary experiments. Plastic, hydrophylic and wax matrix types are experimented in the formulations prepared. After the in vitro dissolution rate studies and kinetic analysis, ®. hydrophylic matrix tablets containing %10 Carbopol is found to give the best results. Commercially available sustained action lithium ® ® carbonate tablets, Priadel and Phasal are also investigated and found that the release profiles and the release kinetics are as same as the sustained action preparation obtained by matrix tablets containing ® %10 Carbopol. The in vivo blood and urine resuts of the prepared formulations and the commercially available tablets also showed sustained action and ® the formulation containing 10% Carbopol is found the have approximately the same properties in vivo as the commercial preparations.