Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi cerrahi polikliniğinde muayene olan hastaların tanı ve tedavileri konusunda edindikleri bilgi düzeyinin ve hastaların bu konudaki bilgi gereksinimlerinin saptanması
  1. Tez No: 3739
  2. Yazar: NERMİN GÜRHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN TERAKYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
?tf ÖZET Hastalık ve sağlık kavramı bireyden bireye değişiklik göstermektedir »Sağlığı bozulan birey bazı kaygılar yaşar.Bu kay gının en önemli kaynaklarından biri kötü bir tanı konması yada sonucu olumsuz olması korkusudur..Çoğu zaman hastanın yaşadığı kaygı ve gerginliğin altında yatan neden bu korkudur.Has tanın biline te yaptığı yada bilinç dışında yaşadığı bu korku daha çok bilgi ek- s iki iğinden kaynaklanmaktadır. Hastanın sadece hastalığının tedavisinin yapılması yerine fizyolojik ve psikolojik olarak bir bütün halinde ele alınması ve bilgi ihtiyaçlarının karşılanması da önemlidir. araştırma Karadeniz Teknik Üniversitesi Farab i hastanesi cerrahi polikliniğine mayıs-eylül 1987 tarihlerinde ilkkez müraaaat eden 90 hastayla görüşülerek, anket tekniğiyle yapılmış t ir »Araş t ımaa bulguları şöyle özetlenebilir. Cerrahi polikliniğine başvuran hastaların mmayene olduk tan sonra çoğunluğunun tanı ve tedavilerinin ne olacağı konusunda bilgilerinin yetersiz olduğu, sadevehastalığın adı ve verilen karar konusunda bilgi almış oldukları ve bilgi almak istedikleri ancak çoğunluğunun doktora sormaktan çek indikler ini, £ada doktordan aldık ları bilgiye ek bilgilere ihtiyaç duydukları en fazla bil,:i istedik leri konuların ise hastalığın niteliği ve prognozuna İlişkin olduğu saptanmıştır. Bilgi isteğinin yaşlara, eğitim durumuna, circ.-jyet-e.medeni d/truma, rahatsızlığı geçirip geçirmemeye, tedavi yönteMine, doktorca konuşup konuşamama ve hastalık türüne göre değişiklik göstermediği polikliniğe başvuran tüm hastaların bilgi ihtiyacı olduğu belirlen-' miij, bu sonuç^ai'.'a uygun öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To asses the patients knowledge needs about their diagnosis and treatments, after their examinations in the out patient Clinic of the Farabi Hospital, Karadeniz Techinical University. The study was made at Karadeniz Technical University, Parabi Hospital, outpatient clinic. The aim of this investigation was to asses the pa-tients, knowledge needs about their diagnosis and treatments after their examinations it the outpatient clinic. In order to collect data an data collecting form was used. The patients who were examined in sevgery out patient clinic for the first time in their life at may-september 1987 the sample of the study.