Utilization of the nanomaterials in optical chemical sensor designs
Optik kimyasal sensör tasarımlarında nano malzemelerin kullanımı
- Tez No: 374003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, nano ölçekli elektro eğrilmiş fiber maddeler, geniş bir konsantrasyon aralığında karbondioksitin hassas bir şekilde algılanması için optik algılama teknolojisi ile birleştirildi. Elektro eğrilmiş nanofiberler elektro eğirme metodu ile elde edildi. Ayrıca ince film yapıları hazırlandı. Etil selüloz matris içinde beş farklı iyonik sıvı (1-bütil-3-metil imidazolyum tetrafloroborat, 1-etil-3-metil imidazolyum tetrafloroborat, 1-bütil-3-metil imidazolyum heksaflorofosfat,1 -bütil-2,3-dimetil imidazolyum tetra floroborat ve 1- bütil -3- metil imidazolyum tiyosiyanat) ve bromotimol mavisi kullanıldı Bromotimol mavisinin spektrofotometrik ölçümleri kaydedildi. Ayrıca, perflorlanmış bileşik matris içinde karbondioksit çözünürlüğünü arttırmak için kullanıldı. Nanofiber ve ince film yapıların hassaslık, kararlılık ve tepki süreleri üzerinde çalışıldı. İkinci bölümde ise, elektro eğrilmiş nanofiber maddeler ve ince film tabakalar, oksijen gazının geniş bir konsantrasyon aralığında optik bir şekilde algılanması için oluşturuldu. Oksijene duyarlı floresan boya tris(2,2- bipiridil) rutenyum (II) klorür, beş farklı iyonik sıvı ile etil selüloz ve polimetil metakrilat matriste kullanıldı. Kararlı durum ve zaman çözümlü floresans ölçümler ile iyonik sıvı türü kararlılık, kalibrasyon özellikleri ve duyarlılık açısından incelendi. Üçüncü bölümde ise, polimerlerin nano ve mikro ölçekli fiber maddeleri ve ince film yapıları, çözünmüş oksijen ve gaz oksijen algılama amacıyla elektro eğirme metodu ile elde edildi. Etil selüloz matriste piren molekülü oksijen tayini için kullanıldı. Ayrıca, kararlılık, kalibrasyon özellikleri ve duyarlılık açısından farklı türde iyonik sıvıların varlığının etkisi test edildi ve değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the first part of this work, the nano-scale electrospun fiber materials were combined with optical sensing technology for sensitive detection of carbon dioxide gas for a large concentration range. Electrospun nanofibers were fabricated by electrospinning method; also thin film forms were prepared. We utilized five different ionic liquids (1-butyl-3-methyl imidazolium tetrafluoroborate, 1-ethyl-3-methyl imidazolium tetrafluoroborate, 1-butyl-3-methyl imidazolium hexafluorophosphate, 1-butyl-2,3-dimethylimidazolium tetrafluoroborate and 1-butyl-3- methylimidazolium thiocyanate) and bromothymol blue in ethyl cellulose matrix. The spectrophotometric measurements of bromothymol blue were recorded. Also perfluorinated compound was used to enhance the carbon dioxide solubility in the matrix. Sensitivity, stability and response time of nano fiber and thin film forms were studied. In the second part, electrospun fiber materials and thin fim sensing slides were constructed for optical detection of oxygen gas in a large concentration range. The oxygen sensitive fluorescent dye, tris (2,2-bipyridyl) ruthenium(II) chloride was used in ethyl cellulose and polymethyl methacrylate matrix with five different type of ionic liquids. Ionic liquid type was investigated in terms of stability, calibration characteristics and sensitivity by steady state and time resolved fluorescence measurements. In the third part, the nano and micro-scale fiber materials and thin film structures of polymers were constructed by electrospinning method for dissolved and gaseous oxygen sensing purposes. The pyrene molecule was utilized for detection of oxygen in ethyl cellulose matrix. Also, effects of presence of different types of ionic liquids were tested and evaluated by steady state and lifetime based measurements in terms of stability, calibration characteristics and sensitivity.