Enzimatik biyosensör olarak kullanılan iletken polimerlerin elektrokimyasal yöntem ile sentezlenmesi ve sensör özelliklerinin incelenmesi
Enzymatic biosensor by electrochemical method of conducting polymers used as synthesis and investigation of sensor characteristics
- Tez No: 374002
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ŞAHİN IŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, tiyofen bazlı rutenyum kompleksini temel alan enzim biyosensörler geliştirilmiştir. Glukozoksidaz enzim biyosensörü ile glukoz tayini amaçlanmıştır. Döngüsel voltametrik yöntemle elektropolimerizasyon işlemi uygulanarak grafit elektrot yüzeyi iki farklı rutenyum kompleksi ile modifiye edilmiştir. Monomerlerin amino grupları arasında gluteraldehit vasıtasıyla kovalent bağlar oluşturularak glukoz oksidaz immobilizasyonu gerçekleştirilmiştir. Batch (kesikli) sistemde hazırlanan biyosensöre ilişkin pH 4,0 azot gazından geçirilmiş 50 mM asetat tamponu optimum pH, monomerin elektrokimyasal polimerizasyonun süresi için en iyi biyosensör cevabının 50 döngü olduğu bulunmuştur. Glukoz tayinine yönelik elde edilen doğrusal tayin aralıkları belirlenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM), fourier transfer infrared spektroskopisi (FTIR) karakterizasyon için kullanılmıştır. Son olarakta biyosensörün tekrarlanabilirliği gerçekleştirilmiştir ve biyosensör gerçek bir örnek üzerinde glukoz belirlenmesi için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
At this study, enzyme biosensors has been developed. These biosensors are based on ruthenium complex with thiophene. By using cyclical voltametric method, process of electropolymerization has been applied an surface of graphite electode has been modified with two different complex of rutenium. Covalent bonds have been created among amino groups of monomers by means of glutardeyhte and so immobilization of glucose oxidase has been provided. Related to biosensor which has been prepared in the system of batch, pH 4 optimum acetate buffer which has been carried from nitrogen gas it is found that the best reply is 50 cycle for the time of monomer's electrochemical polymerization biosensor. Interval of linear appointment which has been obtained. Scanning electron microscobe (SEM) and fourier transfer infrared spectroscopy (FTIR) have been used for surface characterization. Finally, biosensor was applied on a real example.