Developing a portable pulse oximeter for telemetry application
Uzaktan ölçüm uygulaması için taşınabilir vuru tipi oximetre geliştirilmesi
- Tez No: 374013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pulse Oksimetre kandaki oksijen miktarının seviyesini ve kalp atış hızını non-invaziv olarak ölçen, yaygın olarak kullanılan bir optik medikal cihazdır. Pulse oksimetrenin çalışma prensibi oksijenli ve oksijensiz kanın ışığı farklı soğurma karakteristiğini temel almasıdır. Pulse oksimetrenin probunda kırmızı (660 nm) ve kızılötesi (895 nm) LED'ler yerleştirilmiştir. Oksijenli ve oksijensiz hemoglobin ışığın bu dalga boylarında farklı soğurma karakteristiği sergiler. Hemoglobinin bu farklı soğurma katsayılarının karşılaştırılması kandaki oksijen miktarının tahmin edilmesini sağlar. Işıklar dokuların içinden geçerken arterlerdeki darbeler nedeni ile ışığın yoğunluğu değişir. Işığın yoğunluğundaki değişiklik Fotopletismografi (PPG) tekniği ile ölçülür ve kalp atış hızının hesaplanmasında kullanılır. Bu tezin amacı uzaktan ölçüm alabilen invaziv olmayan taşınabilir bir parmak tipi pulse oksimetre cihazı geliştirmektir. Pulse Oksimetre sensör modülü ve Fez Spider ana kartı geliştirilen cihazın ana bileşenleridir. Ana kartı programlarken Visual Studio 2010 programı ve“C sharp”dili kullanılmıştır. Cihazın bluetooth bağlantısı bilgisayarla cihaz arasında veri transferini sağlar. Veriler bilgisayarda xml dosyası olarak kayıt edilir. Bu çalışmada 10 gönüllünün katılımı ile bazı fiziksel aktiviteler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada ayrıca, açık ve kapalı alanın egzersiz sırasında kandaki oksijen miktarının değişimine nasıl etki ettiği de araştırılmıştır. Kapalı ve açık alan egzersizleri sırasında gönüllülerin kanındaki oksijen miktarı gözlemlenmiş ve onların ölçümleri excel dosyasına kayıt edilmiştir. Daha sonra her gönüllünün kapalı ve açık alan egzersizleri sırasındaki oksijen doygunluğu ölçümlerinin ortalaması hesaplanmış ve bu değerlerin karşılaştırılışını gösteren grafiksel bir gösterim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pulse oximeter is a common optical medical device that measures the heart rate and oxygen saturation level of the blood in a non-invasive way. The working principle of the pulse oximeter is based on different light absorption characteristics of oxygenated and deoxygenated blood. The red (660 nm) and infrared (895) LEDs are placed in the pulse oximeter probe. The oxygenated and deoxygenated hemoglobin display different absorption characteristics at these light wavelengths. Comparing that difference of absorption coefficient of hemoglobin can produce an estimate of arterial oxygen saturation of blood. When the lights are transmitted through tissues the intensity of the lights are changed due to arterial blood pulse. The change in intensity of the lights is measured by Photoplethysmography (PPG) technique and used for calculating heart rate. The aim of this thesis is to develop a non-invasive remote portable fingertip pulse oximeter. The main components of our developed device are Pulse Oximeter sensor module and a Fez Spider mainboard. Visual Studio 2010 program and its“C sharp”language was used for programming the mainboard. The bluetooth connection of the device provides the data transfer between device and computer. The data is stored on the computer as xml files. In this study some physical activities were carried out with participation of 10 volunteers. The indoor and outdoor areas effect to the variability of oxygen saturation of blood during exercises also investigated in this research. The oxygen saturation values of volunteers were monitored during indoor and outdoor exercises and their measurements were stored as an excel file. Then the average of each volunteer's oxygen saturation measurements during indoor and outdoor exercises were calculated and graphical representation of the compared values were obtained.