Çelik iskelet sistemli binaların dış duvar olanaklarının araştırılması
The research for the possibilities about the exterior walls of steel frames buildings
- Tez No: 374012
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, çelik iskelet sistemlerle inşa edilen yapıların dış duvarlarında kullanılan yapı malzeme incelenmiştir. Bu amaçla Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS - European Convention for Constructional Steelwork) tarafından 2011 yılında Avrupa'da çelik yapı olarak ödülü alan 15 adet yapının incelenmesi amaçlanmıştır. Birinci bölümde tezin konusuna genel bir giriş yapılmış, çalışmanın amacı ve kapsamı üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, (ECCS) Avrupa Yapısal Çelik Birliği'nin kuruluş amacı, yapısı, çalışmaları hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Bu birliğin çeliğin kullanımını teşvik etmek, öne çıkarmak ve kamuoyu oluşturmak için verdiği ödüllere değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Avrupa Yapısal Çelik Birliği tarafından 2011 yılında 'Design Award' kategorisi başlığı altında ödüllendirdiği 15 adet binanın kısaca tanıtımı yapılmıştır. Dördüncü bölümde, ödül alan yapılardan gerek konstrüksiyon çözümü gerekse de çelik malzeme kullanımı açısından en dikkat çekici olan dört bina ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, tez kapsamında elde edilen tüm bulgulara dayanarak çelik iskelet sistem taşıyıcıya sahip binaların dış duvarlarında kullanılan yapı malzemelerinin genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, construction materials used in the exterior walls of the constructs built on steel frame systems were examined. for this purpose, 15 constructs prized by The European Convention for Constructional Steelwork (ECCS) in 2011 with European Steel Construct Award were aimed to be analized. In the first section, a general introduction to the thesis subject was made, and the purpose and scope of the study was focused on. In the second part of the thesis, the ECCS's purpose of foundation, it's structure, studies and practices were briefed. In addition, the prizes awarded by the convention for the purpose of promoting and highlighting the use of steel and creating public awareness were mentioned. In the third section, the 15 buildings, which were prized by ECCS in 2011 under the title of 'Design Award' were shortly introduced. In the fourth section, four most remarkable award-winning constructs in terms of both construction solution and the use of steel material were investigated in detail. In the conclusion part of the study; based on all findings obtained from the thesis study, a general assessment of the construct materials used in the exterior walls of the buildings with a steel frame-system structure was made.