Dynamic response analysis of laminated composite plates
Tabakalı kompozit plakların dinamik cevap analizi
- Tez No: 374017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 478
Özet
Tabakalı compozitler son zamanlarda sağladığı avantaj ve performans nedeniyle çeşitli alanlarda kullanılan en popüler materyallerden biridir. Kompozit materyaller çoğunlukla hava, otomotiv ve robot sanayilerinde kullanılmaktadır. Bu gelişmiş teknoloji, geleneksel monolitik malzemelerin kullanımına bağlımlılığı azaltarak dünya için yeni bir ufuk açmaktadır. Kompozit en az iki bileşenin özelliklerini birleştirir ve zamanla daha kompleks olabilirler. Kompozit alanında sonlu elemanlar metodunun kullanılması analiz ve tasarım çalışmalarını mümkün kılmıştır. Maalesef, kompozit malzemelerin sonlu elemanlar metoduyla analizi büyük boyutlu matris kullanılarak yapılabilmektedir ve bu analizlerin bilgisayar kullanılmadan yapılması mümkün değildir. Bununla birlikte, özel olarak tabakalı kompozitlerin analizi için tasarlanmış tek bir program yoktur. Bu durum, sonlu elemanlar metodu gibi sayısal metodların genel olarak tabakalı kompozitlerin formülasyonu üzerine yapılan çalışmalarda kullanılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, tabakalı kompozit plakların modellenmesi birinci dereceden kayma deformasyon teorisi (FSDT)temelinde sonlu eleman formülasyonları kullanılarak yapılmaktadır. Bu çalışmada dört düğümlü eleman alınmıştır ki her bir düğüm beş serbestlik derecesine sahiptir. Formülasyonlar MATLAB'da kodlanmış ve tabakalı kompozit plakların çeşitli analizleri için kullanılmıştır. Tabakalı kompozit plakaların rijitlik, kütle, sönüm ve yük matrisleri MATLAB kullanılarak oluşturulmuştur. Analizler serbest ve zorlanmış titreşim durumları için yapılmıştır. Ayrıca, sönümlü ve sönümsüz doğal frekanslar ve bunların titreşim biçimleri araştırılmıştır. Farklı konumlarda farklı harmonik kuvvetine maruz tabakalı kompozit plakaların yerdeğiştirmeleri, hızları, ve ivmeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The laminate composite is one of the most popular materials used in various field nowadays due to its advantages and better performances. The composite materials are widely being used in aircraft, automotive and robotic industries. This advanced technology opens a new route for the world to become less depending on the usage of conventional monolithic materials. Composite combines behaviors of at least two constituents and they can be complex at times. With the introduction of finite element method in the composite field, analysis and design are made achievable. Unfortunately, the analysis of composite through finite element method needs many large-scale matrices and we cannot do it without computer. However, there is not a single program that specially designed for the analysis of composite laminate. This comes with the idea of the study about the formulation of composite laminate for general use in available numerical tools such as finite element method. In the present study, the modeling of laminated composite plates is conducted using finite element formulations based on first order shear deformation theory (FSDT). The present study investigates the four nodes for each element containing five degree of freedoms at each node. The formulations have been coded by MATLAB and used for the analysis of various types of laminated composite plates. The stiffness mass, damping and load matrix of the laminated composite plates have been determined by MATLAB. The analyses have been done on free and forced vibration cases. Additionally, the natural and damped frequencies and the free vibration mode shapes are investigated for the free vibration. The dynamical responses for the transient analysis of the laminated composite plates subjected to different harmonic forces at different positions have been analyzed for the forced vibration, where the displacements, velocities, and accelerations are investigated.