Mimaride çağdaş yeniden sunum biçimleri: Folkart, İzmir bağlamında bir değerlendirme
Contemporary representation techniques in architecture: An evaluation on Folkart, Izmir
  1. Tez No: 374025
  2. Yazar: AHMET İLKER YALINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEÇİÇEK SAVAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma mimarlık ürünü sunumunun, markalaşma sürecinde üstendiği rolün araştırılması üzerine kurgulanmıştır. Son yıllarda tüketim, ekonomi ve teknoloji alanlarında yaşanan gelişmeler, üretim ve sunum alanlarında mimarlığı da etkileyecek önemli sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Mimari projelerin üretim teknikleri değiştiği gibi, sunum yöntemleri de değişmekte; mimari projenin sunumu bir pazarlama alanına dönüşmektedir. Tasarımcının kendisi ve projede yer alacak teknik ekip ile iletişim kurmak için kullandığı mimari temsil araçları, projenin hedef kitleye aktarımı sırasında mimari sunumlara dönüşmektedir. 20. yüzyılın sonundan itibaren, değişen tüketim kültürüne paralel olarak, mimarlık ürünleri de birer tüketim nesnesine dönüşmektedir. Mimari proje uygulama firmaları, pazarlama stratejilerini mimari projenin sunumu aracılığıyla geliştirmektedirler. Profesyonel oyuncu kadroları ve kısa film ekipleri ile birlikte kurgulanan mimari proje sunumları, mimari ürünlerin tüketim nesneleri halini almasının en önemli göstergesidir. Günümüz tüketim anlayışında, benzer ürünlerin arasından tercih edilebilir olmak için“marka”olmak, önemli bir adımdır. İnşaat firmalarının markalaşma sürecinde mimari projenin sunumunu nasıl kullandıkları, çalışmanın ana kurgusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda, özellikle İzmir'de proje uygulamaları yapan Folkart, markalaşma süreci ve mimari proje sunumu ilişkisi açısından irdelenmektedir.Mimarlıkta da marka olma çabaları çoğunlukla fiziksel ürün (yapı) odaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte, mimarlıkta ürünler yapıların yanı sıra, yazılı, sözel ve görsel üretimlerin toplamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Folkart, çağdaş mimari sunum yöntemlerini kullanarak, marka olmanın gereklerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Mimarlıkta markalaşma, özellikle 21.yüzyılın başından itibaren artmış,“marka mimar”,“marka proje”ve“marka konsept”başlıkları; mimarlık alanında projelerin, tasarımcıların ya da uygulama firmalarının; kendilerini diğerlerinden ayırt etmek için kullandıkları tanımlar haline gelmiştir. Bu tanımlar, Folkart'ın misyon ve vizyonu incelendiğinde de karşımıza çıkmaktadır. Folkart; mimari tasarım sürecini marka değeri yaratmak üzerine kurguladığı gibi, mimari tasarım sürecinin sonunda kullanılan mimari sunum yöntemlerini de marka değerinin arttırılması üzerine kurgulamaktadır. Çalışmanın araştırma alanı, İzmir merkezinde farklı noktalarda büyük ölçekli mimari projeler uygulayan Folkart'ın marka imgesi oluştururken mimari sunum yöntemlerini ne derece etkin kullandığı sorunsalı ile sınırlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on studying the role of being a brand of presentation of the architectural product. In recent years, developments in the fields of consumption, economy and technology, has yielded significant results in production and presentation areas that will also affect the architecture. The presentation methods of architectural projects are also changing as in production techniques; the presentation of architectural project is being transformed into a marketing area. Architectural representation tools which are being used for communication by the designer and his technical project team becomes an architectural presentation during the quatation of the project to the target crowd. Since the end of the 20th century, in parallel with the changing consumption culture, architecture product is being transformed into an object of consumption. Construction companies are developing their marketing strategies by the presentation of architectural projects. The architectural project presentations, built with a professional cast and crew are the significant indicators for transforming of architectural projects into consumption objects. In today's consumer understanding, being a“brand”is an important step to be preferable to similar products. In the branding process of the construction firms, how they use the presentation of architectural projects, constitute the main structure of the study. In this context, Folkart especially engaged in project deployment in İzmir, is being examined according to the relationship of branding process and architectural project presentation. The effort to be a brand in architecture emerges mostly as a physical product (building) focused. However, the products in architecture emerges as the sum of the products written, verbal and visual production as well as buildings. Folkart, using the methods of presentation of modern architecture, is working to fulfill the requirements of being a brand. Branding in architecture, particularly increased since the beginning of the 21st century.“Brand architect”,“brand project”and“brand concept”became definitions that architectural projects, designers or application companies use to distinguish themselves from others. These definitions can also be seen in the mission and vision of Folkart. Folkart is building the architectural design process to create brand value. Folkart is also building the architectural representation techniques in order to increase the brand value. The study area of this research is limited with how effective Folkart uses the architectural presentation techniques in creating brand image.