Betonarme yapıların deprem güvenliğinin hızlı değerlendirilmesi ve Balıkesir uygulaması
The rapid evaluation of reinforced concrete construction of earthquake safety and practice of Balikesir
- Tez No: 374026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, mevcut betonarme binaların deprem performanslarının hızlı değerlendirilmesi için geliştirilen P25 Hızlı Değerlendirme Yöntemi'nin, Balıkesir il merkezinde bulunan 50 adet konut tipi bina üzerinde uygulaması yapılmıştır. Göz önüne alınan 50 adet bina arasından seçilen, birbirinden farklı özelliklere sahip, 15 adet binanın DBYBHY 2007'de yer alan Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi kullanılarak deprem performansları belirlenmiştir. İki farklı çözümden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve sonuçların, genel olarak tatmin edici düzeyde örtüştüğü görülmüştür. Ancak, bazı örneklerde farklı sonuçlar da elde edilmiştir. Bu da P25 yönteminin yaklaşık bir değerlendirme yöntemi olmasından kaynaklanmaktadır. P25 Hızlı Değerlendirme Yöntemi ile daha sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için yapılabilecek düzenlemeler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study of thesis, the application of P25 Rapid Evaluation Method which has been developed for the rapid evaluation of earthquake performances of available reinforced concrete buildings is performed in Balıkesir on 50 residental structures. The earthquake performances of 15 buildings in prospect out of 50 which have different features from each other are defined by being used Total Equivalent Seismic Load Method which takes place in DBYBHY 2007. The results obtained from two different solutions have been compared and it has seemed that the results are satisfactory all in all. However, in some samples, different results are obtained. This is due to being a rough evaluation method of P25. Suggestions are made about possible arrangements to get more healthy results with P25 Rapid Evaluation Method.