Investigation of energy absorption capacity of sandwich composites subjected to the impact loadings
Darbe yüklerine maruz sandviç kompozitlerin enerji absorbe etme kapasitesinin araştırılması
  1. Tez No: 374024
  2. Yazar: AIDEL KADUM JASSIM AL-SHAMARY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sandviç Kompozit karmaşık uçak ve otomobil parçaları, rüzgâr türbin kanatları ve kafes sistemleri gibi birçok çeşitli alanlarda akustik sönümleme, yüksek eğilme sertliği ve mükemmel ısı yalıtımı gibi mekanik özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sandviç Kompozit plakalar vakum destekli reçine infüzyon kalıplama (VARIM) metodu kullanılarak üretilmiştir. Metre karesi 300 gr olan E-cam kumaş sıfır bölü doksan takviye malzeme olarak kullanılmıştır. Matris olarak Epoxy LY ARALDITE 1564 SP reçine ve sertleştirici Aradur 3487B kullanılmıştır. Hazırlanan numunelerin boyutu 100 mm karedir düşük hız darbe testleri uygulanmıştır. Darbe yüksekliği değiştirilerek 5kg lik kütle ile 10J dan 50Ja kadar darbe enerjisinin seviyesi elde edilmiştir. Kuvvet-zaman, kuvvet-çökme, kuvvet-darbe enerjisi, çökme-darbe enerjisi, zaman-darbe enerjisi ve emilen enerji-darbe enerjisi, 10J, 20 J, 35J ve 50J darbe enerjisi değerleri kullanarak tasvir edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sandwich composites are used in many diverse areas like complex aircraft and automobile parts, wind turbine blades and cage systems. This is due to appealing mechanical properties such as acoustic damping, high bending stiffness, and excellent thermal insulation etc. In the present work, sandwich composite plates were manufactured by using vacuum assisted resin infusion molding (VARIM). E-glass fabrics zero per ninety having density of 300 gram per meter square as the reinforcing material and Epoxy ARALDITE LY 1564 SP resin and ARADUR 3487B hardener as the matrix material were used. Specimens prepared with dimensions 100 mm square were subjected to low velocity impact (LVI). Impactor height is various to give a level of impact energy from 10J to 50J with constant impactor mass of 5 kg. Contact force–time, contact force–deflection, contact force–impact energy, deflection- impact energy, time-impact energy and absorbed energy-impact energy have been depicted by using 10J, 20J, 35J and 50J impact energy levels.