Bazı yeni 4-[3-(2-metilbenzoksi)-benzilidenamino]-4,5-dihidro- 1h-1,2,4-triazol-5-on türevlerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Bazi yeni̇ 4-[3-(2-meti̇lbenzoksi̇)-benzi̇li̇denami̇no]-4,5-di̇hi̇dro- 1h-1,2,4-tri̇azol-5-on türevleri̇ni̇n sentezi̇, yapilarinin aydinlatilmasi ve bazi özelli̇kleri̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
  1. Tez No: 374076
  2. Yazar: SONGÜL ULUFER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜRSOY KOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, öncelikle çalışma için gerekli olan 9 adet 3-alkil(aril)-4-amino-4,5- dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği sentezlenmiştir. Sonra bu bileşiklerin 3- hidroksibenzaldehidin trietilamin varlığında 2-metilbenzoil klorür ile muamelesinden sentezlenen 3-(2-metilbenzoksi)-benzaldehid ile reaksiyonları incelenmiş ve 9 adet yeni 3-alkil(aril)-4-[3-(2-metilbenzoksi)-benzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği elde edilmiştir. Sentezlenen 9 yeni bileşiğin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV kullanılarak aydınlatılmıştır. Çalışmada, ikinci olarak sentezlenen yeni bileşiklerin 3 farklı yöntemle antioksidan özellikleri incelenmiş ve bulunan sonuçlar tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, sentezlenen 9 yeni 3-alkil(aril)-4-[3-(2- metilbenzoksi)-benzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiğinin 4 farklı susuz çözücüde (izopropil alkol, tert-butil alkol, aseton ve N,N-dimetilformamid) TBAH ile potansiyometrik olarak titrasyonları yapılmış ve yarı-nötralizasyon metodu ile her bir çözücüdeki HNP ve pKa değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily nine 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds requiring for this study were synthesized. Then, the reactions of these compounds with 3-(2-methylbenzoxy)-benzaldehyde, which was synthesized by the reaction of 3-hydroxybenzaldehyde with 2-methylbenzoyl chloride by using triethylamine, were investigated and nine novel 3-alkyl(aryl)-4-[3-(2- methylbenzoxy)-benzylidenamino]-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were obtained. The structures of synthesized new 9 compounds were characterized by using IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectra. In the originaly section of the study, secondly antioxidant properties of synthesized new compounds were investigated and conclusions obtained were discussed In the finally section of the study, synthesized nine new 3-alkyl(aryl)-4-[3-(2- methylbenzoxy)-benzylidenamino]-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were titrated petentiometrically with TBAH in four non-aqueous solvents (izopropyl alcohol, tert-butyl alcohol, acetone and N,N-dimethylformamide) and HNP and pKa values were determined by main of half neutralization method.