Samsun'da yetiştirilen kesme karanfil çiçeğinin hasat sonrası kalitesi
Postharvest quality of cut carnation flowers grown in Samsun
- Tez No: 374120
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN GÜRSEL ÇELİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde bulunan 2 farklı üretici serasından 3 mevsimde (sonbahar, kış ve ilkbahar) kesilen 2 çeşit karanfilin hasat sonrası kaliteleri araştırılmıştır. Çalışmada çiçeklerin kalite özellikleri (baş çapı, sap çapı, sap boyu; baş, sap ve yaprağın yaş ve kuru ağırlıkları ve kuru madde oranları) saptanmış ve kantitatif analizleri (oransal yaprak alanı, özgül yaprak alanı, yaprak kalınlığı ve oransal yaprak ağırlığı) yapılarak petal ve yaprağın rengi (Hue açısı, Kroma ve a/b değeri) ölçülmüştür. Çalışmada ayrıca, anti etilen uygulama olarak GTS (gümüş tiyo sülfat)'ın vazoda OTA (oransal taze ağırlık) ve vazo ömrüne etkisi incelenmiştir. Yetiştirme koşulları karanfillerin bazı kalite özelliklerini (sap kalınlığı, baş, sap ve yaprağın yaş ağırlıkları ve yaprağın kuru madde oranı), kantitatif parametreleri (oransal yaprak alanı ve oransal yaprak ağırlığı) ve Turbo çeşidinde yaprak rengini (Hue açısı ve a/b değeri) istatiksel anlamda etkilemiştir. Beyaz 'Angelica' çeşidi yaprak yaş ağırlığı, kırmızı 'Turbo' çeşidi ise sap boyu, baş yaş ağırlığı, yaprağın kuru madde oranı ve vazo ömrü yönünden daha üstün bulunmuştur. Çalışmada incelenen bütün kalite ve kantitatif özellikler ile petal rengi ve vazo ömrü önemli derecede mevsimsel değişim göstermiştir. Araştırma sonucunda, Samsun'da yetiştirilen karanfillerin kaliteleri ve vazo ömrünün büyük oranda genetik faktör olan çeşit dışında, yetiştirme koşulları (üretici) ve mevsim gibi hasat öncesi faktörlere bağlı olduğu saptanmıştır. Hasat sonrası faktör olarak, GTS önuygulaması vazoda çiçeğin OTA'ın daha uzun süre korunmasını sağlayarak, vazo ömrünü bir haftadan 2 haftaya uzatmıştır.
Özet (Çeviri)
The postharvest quality and vase life of cut carnations (cvs. Turbo and Angelica) grown in 2 different growers at 19 Mayıs province of Samsun were investigated by harvesting the flowers at 3 seasons (autumn, winter and spring). Quality characteristics (head and stem diameters, stem length; fresh and dry weights and dry matters of head, stem and leaves), quantitative parameters (leaf area ratio, specific leaf ratio, leaf thickness and leaf weight ratio) and color (Hue angle, Chroma and a/b values of petals and leaves) were investigated. In addition, the effect of STS (silver thio sulphate) pretreatment against ethylene on daily change in fresh weight ratio in vase and vase life of carnation flowers were determined. Growing conditions (growers) significantly affected some quality characteristics (stem diameters; fresh weights of head, stem and leaves and dry matter contents of leaves), quantitative parameters (leaf area ratio and leaf weight ratio) and the color (Hue angle and a/b values) of leaves in 'Turbo' cultivar. The leave fresh weight was found to be statistically higher in white 'Angelica' cultivar. The stem length, head fresh weight, leave dry matter content and vase life were statistically higher in red 'Turbo' cultivar. The all quality and quantitative parameters, petal color and vase life of cut carnation flowers showed significant seasonal variations. As a result, it was concluded that the postharvest quality and vase life of cut carnations grown in Samsun varied according to the growers (growing conditions) and growing seasons as preharvest factors other than cultivar as genetic factor. STS pretreatment as a postharvest factor prolonged the vase life of flowers to 2 weeks from one week in control by maintaining the fresh weight ratio longer in vase.