Bakır boru üretiminin yaşam döngüsü değerlendirmesi
Life cycle assessment of manucfacturing of copper tube
- Tez No: 374121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KULEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknoloji ve sanayideki gelişmeler, kent nüfusunun artması ile 21. yüzyılın başı ekolojik dengenin bozulduğu, doğal kaynakların tükenme tehlikesinin yaşandığı dönemdir. Sürdürülebilirlik bu bağlamda, ekonomik, çevresel ve toplumsal gereksinmelerin, gelecek kuşakların yaşam koşullarına zarar vermeden karşılanmasını hedefleyen bir dünya görüşü olarak ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilirliğin sağlanması noktasında enerji tüketimlerinin azaltılması, enerji verimliliği konusunda daha fazla çalışma yapılması ve kullanıcıların bu konularda bilinçlendirilmesi oldukça önemli olacaktır. Yaşam döngüsü analizi çevresel girdilerin, çıktıların ve bir ürün, malzeme yada servisin yaşam döngüsünün potansiyel çevresel etkilerinin hesaplanması ve değerlendirilmesidir. Bu çalışmada sistemdeki envanter analizleri, atık senaryosu, etki değerlendirme işlemleri ISO 14040 yaşam döngüsü değerlendirmesi standardına uygun olarak üretilmiş olan SimaPro 8.0.1 adlı bir yazılımda Eco-Indicator 99 (H) metodu seçilerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Together with improvements in technology and industry and increasing in urban population, the beginning of 21st century is a period in which ecological stability went bad and natural resources was faced with ruin. However, a world view covering the requirements of economical, environmental and social without hurt future life conditions arises that is sustainability. Sustainability, reduction of energy consumption, further work on energy efficiency, and awareness of the users will be critically important. Life cycle assessment is the calculation and evaluation of the environmentally relevant inputs and outputs and the potential environmental impacts of the life cycle of a product, material or service. In this study, inventory analysis, waste scenario, assessment and comparing operations in the system are done by using software entitled with is being selected Eco-Indicator 99 (H) method in Simapro 8.0.1 which is developed as appropriate with ISO 14040 Life Cycle Assessment standard.