Fiber takviyeli tek ve çift doğrultuda çalışan döşeme plaklarının mekanik davranışlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation on mechanical behaviours of fiber reinforced one and two-way slabs
- Tez No: 374122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİHNİ ZERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Tek ve çift doğrultuda çalışan döşeme plaklarında meydana gelen olumsuz etkileri minimuma indirmek için takviye elemanı olarak FRP (Lif Takviyeli Polimer) teknolojisinin kullanımı son yıllarda hızla artmıştır. Buna bağlı olarak, güçlendirilmek istenen beton veya betonarme elemanın FRP ile nasıl bir uyum içinde olduğu ve hangi durumlarda daha etkili bir dayanım gösterdiği devamlı araştırılması gereken bir alandır. Bu nedenle, bu çalışmada da farklı sınır koşulları altındaki tek ve çift doğrultuda çalışan döşeme plaklarının FRP ile güçlendirilmesi Klasik Tabakalı Plak Teorisi (CLPT) ve Birinci Mertebe Kayma Deformasyon Teorisi (FSDT) yardımı ile irdelenmiştir. Bu teoriler için Kirchhoff hipotezlerinin geçerli olduğu varsayılmıştır. Bu çalışmada önce, farklı sınır şartlarına sahip tek doğrultuda çalışan döşeme plağının, plak orta noktasındaki çökmeleri, şekildeğiştirmeleri ve gerilmeleri bulunarak çizelge ve grafikler yardımıyla sunulmuştur. Daha sonra, FRP'nin döşeme plağına farklı açılarda ve tabaka tabaka uygulanmasının, plağın rijitlik, gerilme, şekildeğiştirme gibi mekanik özelliklerini ve çökme gibi yapısal deformasyonlarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Aynı işlemler çift doğrultuda çalışan döşeme plakları için de yapılmış, sonuçlar çizelge ve grafikler yardımıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to minimize adverse effects which occurs in one and two way slab plates application of FRP (Fiber Reinforced Polymer) technology as a brace element has increased rapidly in recent years. Therefore concrete or reinforced concrete elements which would like to be strengthened by FRP is a field which are needed to research continuously that what kind of agreement they have and in which cases it would perform more efficient resistance. Hence, in this study strengthening of one and two way slab plates by FRP was examined through the instrument of Classical Laminated Plate Theory (CLPT) and First Order Shear Deformation Theory (FSDT) under various boundary conditions. It was assumed that Kirchhoff hypotheses are valid for these theories. At first, deflections, strains and stresses of one way slab plate which has various boundary conditions at the center of plate span were calculated and presented by table and charts. Next, how mechanical values like stiffness, stress, strains and structural deformation like deflection of the plate were affected by the application of FRP to slab plate in various angels and layer by layer cases is examined. Also same calculations were done for two way slab plate and also results were presented as charts for your information.