Yozgat Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yayılış gösteren karaçam [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] meşcereleri için tek ve çift girişli ağaç hacim denklemlerinin geliştirilmesi
Developing single and double tree volume equations for crimean pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] in Yozgat forest district enterprise
  1. Tez No: 374138
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER ERCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Orman İşlemelerinde sermayenin büyük bir kısmını dikili ağaç hacmi oluşturmakta olup, ormanların hacmini tahmin etmede yaygın bir biçimde kullanılan ağaç hacim denklemleri ve tabloları, orman işletmeciliğinde büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü, Yozgat Orman İşletme Müdürlüğü, Yozgat Orman İşletme Şefliği'nde yayılış gösteren Karaçam [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] ağaçları için tek ve çift girişli ağaç hacim denklemleri geliştirilmiştir. Tek girişli hacim denklemleri için 6 ve çift girişli ağaç hacim denklemleri için ise 27 farklı fonksiyon, belirtme katsayısı, standart hata, ortalama hata, ortalama mutlak hata, toplam hata yüzdesi ve ortalama mutlak hata yüzdesi olmak üzere farklı 6 adet başarı ölçütüne göre karşılaştırılmıştır. En başarılı olarak belirlenen tek girişli ağaç hacim denklemi, %91.5'lik bir model açıklayıcılığına sahip iken, çift girişli ağaç hacim denklemi ise tek ağaçların hacimdeki değişkenliğin %92.4'lük kısmını tahmin edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Individual tree standing volume composed most significant part of forest capital in forest enterprise and the tree volume equations and tables which can be commonly used for predicting tree volume is important to forest management practices. In this study, the single and double entry volume equations were developed for Crimean Pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] trees located inYozgat Forest District Directorate. The six functions for single entry volume equations and twenty-seven functions for double entry volume equations were compared by using six fitting performance criteria, i. e. standard deviation of residuals, average residuals or bias, average absolute residuals, total error percentage, absolute mean error percentage and coefficient of determination. In comparisons including some statistical indices, single entry volume equation with 91.5 % of the coefficient of determination and double entry volume equation with 92.4 % of the coefficient of determination were found to produce the most satisfactory fits than other equation.The best predictive single and double entry volume equations were decided to be appropriate at 0.05 significant level for the studied Crimean pine trees by testing independent data. The single and double entry volume equationstaht are developed in this study are statistically successful and provide accomplished volume predictions for Crimean pine trees located in Yozgat forests. The local single and double entry volume equations developed for Crimean pine forests in Turkey can provide more accurate predictions for tree volume.