Hızardere Orman İşletme Şefliği (Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğü) orman alanlarında bulunan ibreli ağaçların kuruma nedenleri ve alınması gereken önlemler
Reasons of coni̇ferous forest tree deaths in Hizardere Forest Di̇stri̇ct (Ilgaz Forest Enterpri̇se) and measures to be taken
- Tez No: 374139
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çankırı ili Hızardere (Ilgaz) Orman İşletme Şefliğindeki orman alanlarında ibreli ağaçların kuruma nedenleri ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla ele alınan bu çalışma, 2011–2014 yılları arasında yürütülmüştür. Hızardere Orman İşletme Şefliği iğne yapraklı ormanlarının kabuk böceği faunası ile önemli türlerin biyolojilerini tespit etmek amacıyla tuzak ağaçları tesis edilmiş, söz konusu kabuk böceği türlerinin ergin uçuş dönemlerinin ve populasyon yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla da feromon tuzakları kullanılmıştır. Çalışma alanında bulunan ökse otunun bulaşma durumu ve çalışma alanının bazı toprak özellikleri de çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışma alanına ait meteorolojik veriler (sıcaklık, nem ve yağış) Çankırı Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınıp iklim etmenlerinin bu kurumalarla ilişkileri araştırılmıştır. Elde edilen veriler grafiklere işlenerek görsel hale getirilmiş ve aralarındaki ilişkiler araştırılmış ve bu bilgiler ışığında Hızardere Orman İşletme alanının sağlıklı bir şekilde yönetilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to determine the causes of tree deaths and the measures to be taken in Hızardere (Ilgaz) Forest District between 2011 and 2014. Trap trees have been established in order to determine the bark beetle fauna and the biology of the important species in the coniferous forest of Hızardere Forest District, and also pheromone traps have been used for determination of the flight periods and population densities of the bark beetles. Certain soil properties and also mistletoe infections at the study area have been included to this study. The meteorological data of the study area (temperature, humidity and rainfall) have been acquired from Çankırı Meteorological Directorate, and then the relationships between tree deaths and the climatic elements have been researched. The data have been visualized via graphics and the relationships have been researched, and also contributions to healthy management of Hızardere Forest District area have been aimed.