Rhytidiadelphus triquetrus (Hedw.) warnst. ve tortella tortuosa (Hedw.) limpr. karayosunu ekstrelerinin C6 ve hela hücrelerine karşı antiproliferatif ve sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Antiproliferative and cytotoxic effects of Rhytidiadelphus triquetrus (Hedw.) warnst. and tortella tortuosa (Hedw.) limpr. moss extracts against hela and C6 cells
- Tez No: 374140
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ABAY, PROF. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Rhytidiadelphus triquetrus ve Tortella tortuosa karayosunu materyalleri, Çankırı ili Yapraklı ilçesindeki ormanlık alandan toplandı. Toplanan materyallerin tür teşhisi gerçekleştirildi. Bu karayosunları oda sıcaklığında (25 °C) gölgede kurutuldu ve sıvı azotla parçalandı. Bu materyallerin sırasıyla hekzan, kloroform, etil asetat, metanol, su, su/etil asetat ve su/ n-bütanol ekstreleri hazırlandı. Hekzan ekstresinin sabit yağları GC-MS ile ve diğer ekstrelerdeki fenolik bileşikler ise HPLC-TOF/MS ile belirlendi. Elde edilen tüm ekstrelerin antiproliferatif aktiviteleri HeLa ve C6 hücrelerine karşı BrdU ELISA metoduyla belirlendi. Yüksek antiproliferatif aktiviteye sahip olan her iki karayosunun Hekzan, Kloroform, Etil asetat ektrelerinin ve Tortella tortuosa Su/EtOAc ekstresinin sitotoksik aktiviteleri tespit edildi. Bu ekstrelerin (Tortella tortuosa Su/EtOAc hariç) standart olarak kullanılan 5-florourasilden daha az toksik olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the moss materials Rhytidiadelphus triquetrus and Tortella tortuosa were collected in forest area from the Yapraklı town of Çankırı. Species identification of the collected materials were performed. These mosses were dried at room temperature (25 °C) in the shade and disintegrated with liquid nitrogen. Hexane, chloroform, ethyl acetate, methanol, water, water / ethyl acetate and water / n-butanol extracts of the materials were prepared, respectively. Fatty acides of hexane extracts by GC-MS and other phenolic compounds in extracts by the HPLC-TOF/MS were performed. Antiproliferative activity of all extracts which were obtained were determined by BrdU ELISA method against HeLa and C6 cells. The hexane, chloroform, ethyl acetate extract of two the mosses and the Water / EtOAc extract of Tortella tortuosum which have higher antiproliferative activity were detected cytotoxic activities. The extracts (exceptional Water / EtOAc extract of Tortella tortuosa) was found to be less toxic than 5-fluorouracil used as a standard.