The response of İzmir Bay under wind and wave forcing
Rüzgar ve dalga etkilerine karşı İzmir Körfezi'nin davranışı
- Tez No: 374157
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARISOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İnşaat Mühendisliği, Marine, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışması, İzmir körfezi rüzgar ve dalga iklimini değerlendirilmesi amacıyla 3. Nesil dalga modelinin bölgeye uygulamasını, rüzgar ikliminin uydu verileri ve meteoroloji istasyonu verilerinin detaylı analizi sonucunda oluşturulan senaryolar ile modelin koşulmasını kapsamaktadır. Bölge, sosyo-ekonomik konumu ve ülkemizin sayılı limanlarından birine sahip olması sebebiyle stratejik bir öneme sahip olması sebebiyle hassasiyetle ele alınmalıdır. Körfezin tarihi değişimi ve maruz kaldığı çevresel etkiler göz önünde bulundurulduğunda, bölgenin deniz akıntıları ve dalga iklimi açısından uzun dönemli ölçekte incelenmesi önem arz etmektedir. Bölgedeki akıntılar farklı yayınlarda ve araştırmalarda incelenmiştir. Fakat dalga etkisinin incelendiği bir çalışma eksik görüldüğü için farklı sınır ve kuvvet koşulları uygulandığında uzun dönem etkilerinin değerlendirilmesini sağlayacak bir operasyonel dalga modelinin eksikliği hissedilmektedir. Farklı scatrometre ve altimetre uydularının elde ettiği verilerden oluşan farklı 2 veri seti (ERA-40 ve ARGOSS) analizlerde kullanılmıştır. Diğer lokal bir veri kaynağı olarakta Çiğli Meteoroloji istasyonunun 10 yıllık rüzgar verileri zamansal olarak yıllık ve aylık ölçeklerde analiz edilerek sonuçları derlenmiştir. Bu analizlerin sonuçlarıyla elde edilen koşullarda çalıştırılmak üzere, açık kaynak olarak Delft Üniversitesi tarafından geliştirilen ve en güncel ve Kabul gören formülasyonla çalışan SWAN Spektral sığ deniz dalga modeli seçilmiştir. Tsunami modeli, Nami Dance, bu araştırma içerisinde kullanılarak, sonuçları çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The set-up and application of the 3rd generation spectral wave model ?SWAN to the Bay of Izmir, chosen due to the dynamic socio-economic situation and rapidly developing industrial region hosting one of the important ports of Turkey. The importance of the taken measures both in the hard and soft sense; lead the bay for a recovery period which shows a positive demand for the last couple of years. On the other hand navigation in the Bay suffers from the draft and due to the difficulties in the navigation of higher DWT ships. While this situation necessitates to take some monitoring and precautionary measures for preventing further shoaling, besides the demand on alternative service facilities for further development and management of the port and the bay resources without exhausting the sources, highly incorporates with precision of the sea state and climate predictions within the region and the interaction with the sourcing Aegean Sea waters. A comprehensive study on the available wind and wave data from satellite altimeter, scatterometer missions and assimilated wind series data (ERA-40) have been conducted, to identify a pattern for the region on monthly and yearly basis. To identify realistic boundary and forcing wind field conditions wind speed and direction data from the closest meteorological station located at Çiğli covering 2000-2010 have been analyzed. With the derived wind speeds and the direction analysis results a fetch length study has been deployed with SPM-CERC methodology. The state of the art wave model SWAN which describes the evolution of a two dimensional wave energy spectrum in coastal regions, lakes and estuaries where the evolution of the spectrum is calculated from given wind, seabed and flow conditions, have been utilized for the bay's wave condition analysis and running predefined scenarios. Tsunami model Nami Dance also utilized for a scenario and the outcomes presented in this research.