Investigation of soil dynamic characteristics and modeling soil-bedrock interfaces of Bornova Plain and its surroundings (Eastern İzmir Bay/Western Turkey)
Bornova ovası ve çevresinin (İzmir Körfezi Doğusu/Batı Türkiye) zemin dinamik özelliklerinin araştırılması ve zemin-anakaya arayüzeylerinin modellenmesi
  1. Tez No: 516758
  2. Yazar: EREN PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Deprem sırasında oluşabilecek olası zararları kontrol altına alabilmek için zeminlerin çalışma alanına özgün dinamik deprem yükü altında yapacağı davranışların doğru ve güvenilir bir şekilde tanımlanması gerekir. Bu amaçla çalışma alanı için deprem tehlike analizi çalışmaları, zemin dinamik özelliklerinin belirlenmesi ve yer tepki analizleri, zemin deformasyon analizleri için kullanılan zemin-anakaya modellerinin oluşturulması gerekmektedir. Bu tez kapsamında, öncelikle İzmir ve çevresi için deprem tehlike analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonraki aşamada ise yüzey dalgası yöntemleri ve çalışma alanında daha önceden gerçekleştirilen geoteknik çalışmalar birlikte kullanılarak Bornova Ovası ve çevresinin zemin dinamik özellikleri irdelenmiştir. Ayrıca NEHRP zemin sınıflaması ve zemin-yapı rezonans haritası oluşturulmuştur. Bu çalışmalar ışığında çalışma alanı için risk haritaları hazırlanmıştır. Tezin son aşamasında ise yüzey dalgası ve mikrogravite yöntemleri birlikte kullanılarak 2B ve 3B'lu zemin-anakaya ara yüzeyleri modellenmiştir. Sismik tehlike analizi çalışmaları sonucunda b değerinin 0.6 ile 1.05 arasında değiştiği saptanmıştır. Geri dönüş periyodu M=6.0 için 20 ile 140 yıl arasında değişmektedir. Zemin baskın periyot değerleri 0.4-1.6 sn arasındayken Vs30 değerleri de 100 m/s ile 1500 m/s arasında değişmektedir. Bornova Ovası'nda periyotları 1- 1.6 s arasında değişen yapılar rezonans riski taşımaktadır. Gmax, 50 m derinliğe kadar hesaplanmıştır ve bu değerler 280 kg/cm2 ile 100000 kg/cm2 arasında değişmektedir. NEHRP zemin sınıflamasına göre çalışma alanı genelinde B-C ve F zemin sınıfları saptanmıştır. Zemin kalınlığı Bornova Ovası'nda 300 ile 400 m arasında değişmektedir. Deprem sırasında Bornova Ovası'nda odaklanma problemleri görülebilir. Zemin-anakaya arayüzeyleri yatay ve yarı sonsuz özelliğe sahip değildir.
Özet (Çeviri)
In order to control the possible damages that may occur during the earthquake, soil dynamic behaviour under the unique dynamic earthquake load to the study area should be defined accurately and reliably. For this purpose, studies of earthquake hazard analysis studies, determination of soil dynamic characteristics, soil-bedrock models used for soil deformation analysis and ground response analyzes are required for the study area. Within the scope of this thesis, earthquake hazard analysis was firstly carried out for İzmir and its surroundings. In the next stage, the soil dynamic characteristics of the Bornova Plain and its surroundings were investigated by using surface wave methods and previously geotechnical studies in the study area. In addition, NEHRP soil classification and soil-structure resonance maps were created. According to these studies, risk maps were prepared for the study area. At the final stage of the thesis, surface wave and microgravity methods were used together to model 2D and 3D soil-bedrock interfaces. As a result of seismic hazard analysis studies, it was determined that the b value changes from 0.6 to 1.05. The return period varies from 20 to 140 years for M= 6.0. The predominant period values are between 0.4-1.6 sec and Vs30 values were obtained between 100 m/sec and 1500 m/sec. There is resonance risk that the buildings which have periods varying from 1 to 1.6 sec within Bornova Plain. Gmax calculated up to 50 m depth and Gmax values range between 280 kg/cm2-100000 kg/cm2. According to the NEHRP, B-C and F soil classes have been spotted in the whole study area. According to soil-bedrock models, the soil thickness is in the range of 300-400 m in Bornova Plain. Focusing problems can be seen in Bornova Plain during an earthquake. The interfaces of soil-bedrock don't have the feature of horizontal and semi-infinite.